Popyt na obligacje USA najniższy od 10 lat

opublikowano: 10-01-2019, 12:19

W ubiegłym roku zanotowano najniższy popyt na obligacje USA od kryzysowego 2008 roku.

W 2018 roku Departament Skarbu pozyskał 2,4 bln USD ze sprzedaży bonów i obligacji. Inwestorzy złożyli łączne oferty na 2,6-krotność tej kwoty. Oznacza to najniższy popyt od 2008 roku. To sygnał ostrzegający, że znalezienie nabywców obligacji USA może być trudniejsze w miarę zwiększania długu kraju. W 2018 roku podaż papierów dłużnych zwiększyła się wyraźnie po cięciu podatków przez administrację Donalda Trumpa. Tymczasem najnowsze prognozy wskazują, że deficyt budżetowy USA może przekroczyć niedługo 1 bln USD i pozostać powyżej tego poziomu przez najbliższe lata.

- Ta słabość popytu na obligacje nie ma znaczenia, dopóki nie okaże się, że ma wielkie – powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Deutsche Banku. – Spadająca wielkość pokrycia ofert zwiększa wrażliwość i prawdopodobieństwo, że inwestorzy nagle zaczną myśleć iż wielkość pokrycia oferty jest ważna. Mówiąc inaczej, wszystkie kryzysy fiskalne zaczynają się od wielkości pokrycia oferty – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu