Popyt szuka swojej szansy

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 15-02-2013, 18:10

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły pierwszą wzrostową sesję zakończonego tygodnia.

Po czterech dniach mniejszych lub większych spadków finałowa sesja skończyła się zwyżką WIG20 o 0,46 procent i wzrostem szerokiego WIG o 0,34 procent. W sumie jednak na wynik i ocenę tygodnia największy wpływ miało zachowanie indeksów i cen na sesjach poprzednich, które zdominowała dynamiczna przecena akcji TPSA.
Blisko pięciozłotowy spadek kursu od lat ważnej dla rynku spółki, która dla wielu graczy na GPW była firmą dostarczającą kwartał w kwartał poprawne dywidendy położył się cieniem na rynku i w największym stopniu spowodował, iż WIG20 skończył tydzień tracąc 1,1 procent. Dziś w obozie podażowym zameldował się kolejny blue chip – KGHM. Obniżona, czy raczej konserwatywna prognoza spółki na rok 2013 spowodowała, iż KGHM zachowywał się gorzej od rynku a spadek ceny akcji o 1,2 procent zaniżył piątkową zwyżkę WIG20.

W sumie jednak notowania piątkowe, jak i całego tygodnia należy ocenić, jako pozytywne. Przy skrajnie sprzyjających warunkach podaż nie zdołała zepchnąć WIG20 poniżej poziomu 2450 pkt., co samo w sobie nie byłby wielkim wydarzeniem, ale wskazuje, iż na obecnych poziomach nawet seria negatywnych informacji nie aktywizuje agresywnej podaży. W efekcie trudno nie odwołać się do powiedzenia, iż jak rynek nie chce spadać, to musi szukać innego scenariusza. Dlatego zasadnym wydaje się oczekiwanie, iż lokalne wyprzedanie rynku będzie sprzyjało odejściu w rejon 2520 pkt.

Jeśli gdzieś należy szukać ryzyk dla scenariusza wzrostowego, to na rynkach otoczenia, z których napłynęły ostatnio sygnały korekcyjnego przesilenia. Również rynki walutowe zdają się mieć za sobą fazy radykalnych zwyżek par USD/JPY i EUR/USD, które przez tygodnie tworzyły modelowe wskaźniki akceptacji dla ryzyka. Niemniej kilka tygodni przeceny w Warszawie i właśnie sygnały braku agresywnej podaży na obecnych poziomach pozwalają oczekiwać, iż nawet przecena w otoczeniu, która jest wysoce prawdopodobna, nie przełoży się na jakieś radykalne pogorszenia kondycji GPW i parkiet skłony będzie szukać raczej konsolidacji niż korelacji w spadkach z innymi rynkami.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane