Pora szykować się do nowych bilansów według MSSF16

opublikowano: 23-01-2018, 22:00

Nowy standard rachunkowości dotyczący leasingu nie wpłynie na rozliczenia podatkowe — wyjaśniają eksperci ZPL i PwC.

Już niecały rok mają firmy na przygotowanie się do nowego Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF16) dotyczącego leasingu. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

— Przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z twierdzeniem, że nowy standard rachunkowości MSSF16 wprowadza pojęcie jednego leasingu, a wszystkie użytkowane aktywa i zobowiązania do zapłaty czynszów będą musiały zostać ujęte w bilansie. Należy podkreślić, że wprowadzane zmiany wpłyną jedynie na spółki raportujące oraz sporządzające sprawozdania finansowe według międzynarodowych standardów rachunkowości — mówi Edyta Witczak, ekspert ds. rachunkowości Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Wyjaśnia, że pozostałe podmioty będą korzystać z leasingu i ujmować transakcje na dotychczasowych zasadach. Nowe regulacje nie wpłyną także na rozliczenia podatkowe — te pozostaną bez zmian. Eksperci ZPL i PwC (doradcy rachunkowego związku) zwracają uwagę, że nowy standard wpłynie na zmianę podstawy kalkulacji powszechnie używanych wskaźników finansowych — np. zadłużenia czy EBITDA.

Może również oddziaływać na nakazy i zakazy w umowach kredytowych, ratingi kredytów,koszty finansowe oraz postrzeganie spółek przez interesariuszy. Zmiany w ujmowaniu leasingu wpłyną też na procesy biznesowe, systemy informatyczne oraz środowisko kontroli wewnętrznej leasingobiorców. Leasingobiorca, który zastosuje MSSF 16, będzie potrzebował większej liczby danych dotyczących swoich umów leasingowych, bo wymaga on ujęcia ich wszystkich w bilansie. To oznacza, że przygotowania do wdrożenia należy rozpocząć z wyprzedzeniem. Nowy standard umożliwia jednak nieujmowanie w bilansie aktywów oraz zobowiązań leasingowych dla umów trwających 12 miesięcy lub krócej. Płatności mogą być uwzględniane w rachunku zysków i strat metodą liniową.© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu