Poradnia genetyczna diagnozuje online

opublikowano: 23-04-2017, 22:00

POMYSŁ NA BIZNES: Aby wykonać skomplikowane badania DNA, nie musisz wychodzić z domu. Wyniki poznasz przez internet

W dobie szybkiego rozwoju technologii Kowalski może korzystać z ułatwień i narzędzi, o których jeszcze kilka lat temu nawet by nie pomyślał.

APETYT NA ZDROWIE: Największym zainteresowaniem wśród usług cieszą się badania, dzięki którym można uzyskać indywidualny profil żywieniowy osoby. W efekcie pacjent może prowadzić dietę DNA zgodną z potrzebami organizmu — zwraca uwagę Tomasz Karmowski, założyciel poradni genetycznej ZdroweGeny.pl.
Marek Wiśniewski

Dotyczy to również medycyny, w tym również genetyki. Dobrym przykładem jest firma Tomasza Karmowskiego. W 2015 r. postanowił on założyć ZdroweGeny.pl, poradnię genetyczną online. Aby skorzystać z usług, wystarczy zamówić wybrane badanie przez stronę internetową, następnie drogą kurierską dostarczany jest specjalny zestaw do przygotowania próbek. Krew pobierana jest samodzielnie przez pacjenta z opuszki palca. Wyniki badania, przeprowadzanego w profesjonalnym laboratorium, można sprawdzić już po dwóch dniach online — są one udostępniane wyłącznie osobie badanej.

Stawiają na profilaktykę

Poradnia ma szeroki zakres usług. W skład kompleksowej oferty wchodzą badania na podatność nowotworową, choroby wieńcowe, zakrzepicę czy nadciśnienie. Oferuje również możliwość przeprowadzania nieinwazyjnych testów prenatalnych,pomocnych w zidentyfikowaniu nie tylko płci dziecka, ale także ryzyka wystąpienia zespołu Downa już w początkowym okresie ciąży. Oprócz profilaktyki nowotworowej i farmakogenetyki ZdroweGeny.pl rozwijają się w kierunku nutrigenomiki.

Chodzi o analizowanie genów odpowiedzialnych m.in. za metabolizm poszczególnych składników odżywczych, zwiększone ryzyko nadwagi lub otyłości, nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowe. W wyniku badania uzyskiwany jest indywidualny profil żywieniowy, dzięki któremu pacjent może prowadzić dietę DNA zgodną z potrzebami organizmu. Jak wynika z analizy poradni, te badania cieszą się największym zainteresowaniem wśród oferowanych usług.

— Naszym celem było rozwinięcie platformy, która będzie popularyzowała profilaktykę genetyczną wśród klientów indywidualnych. O pozytywnej zmianie świadomości Polaków w kwestii profilaktycznych badań świadczy fakt, że odnotowujemy dynamikę dwucyfrowego wzrostu kwartał do kwartału. Widzimy rosnącą potrzebę tworzenia specjalnych pakietów dla osób dojrzałych, przed którymi pojawiają się nowe wyzwania związane z wiekiem — chodzi o profilaktykę nowotworową oraz spersonalizowaną dietę ze względu na obniżony metabolizm organizmu — mówi Tomasz Karmowski.

Coraz bardziej popularne stają się badania weneryczne. Do tej pory były one tematem tabu. — Rosnące zapotrzebowanie na profilaktyczne badania z tej dziedziny widać szczególnie u osób młodych. Można je wykonać w laboratorium, ale bez wychodzenia z domu, z zachowaniem pełnej dyskrecji — dodaje Tomasz Karmowski.

Dziedzina z potencjałem

ZdroweGeny.pl są projektem spółki Platforma Badań Genetycznych. Jest rozwijany w kierunku marketplace dla zamówień badań genetycznych i dla odbiorców indywidualnych. W 2015 r. projekt został wsparty zastrzykiem funduszy unijnych, a poza tym dostał kilkumilionowe dofinansowanie z funduszu Internet Ventures zarządzanego przez Grupę Private Equity Managers.

— Genetyka konsumencka to w Polsce jeszcze nie w pełni odkryty obszar o dużym potencjale biznesowym. Szacuje się, że globalny rynek analizy genetycznej przekroczy w tym roku wartość 2,2 mld USD. Poziom sprzedaży usług platformy ZdroweGeny.pl w latach 2015-16 rósł w dobrym tempie. Chcemy konsekwentnie rozwijać portfolio produktowe platformy w najbliższych latach i przekształcić ją w kompleksowy marketplace dla klientów indywidualnych — zapowiada Tomasz Danis, zarządzający funduszem Internet Ventures FIZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane