Porażka Pażura

JBR
opublikowano: 11-05-2006, 00:00

Upadły dystrybutor papierosów uważał, że niesłusznie został wykluczony z publicznego obrotu. Nie miał racji.

Upadłość warszawskiego Pażura ogłoszono 8 stycznia 2003 r., a od 13 lutego spółka zaprzestała publikowania raportów. Sprawą zajęła się Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG). Zakończyła postępowanie dopiero w 2005 r., nakładając na spółkę sankcję w postaci wykluczenia jej papierów z publicznego obrotu. Pażur odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. Spółka twierdzi, że obowiązek publikowania informacji dotyczy tylko tych danych, które mają znaczący wpływ na notowania akcji. Poza tym od momentu ogłoszenia upadłości władzę przejął syndyk i to na nim ewentualnie ciążyłby obowiązek publikowania informacji. Spółka uważa też, że wykluczenie akcji z obrotu powoduje niemożność zawarcia układu z wierzycielami.

— Jest bezsporne, że Pażur nie opublikował raportów rocznych za 2002 i 2003 r., a innych raportów okresowych i bieżących nie podawał do publicznej wiadomości od 13 lutego 2003 r. KPWiG miała prawo ukarać spółkę — uważa Paweł Checiak, radca prawny KPWiG.

WSA się z nim zgodził. Podkreślił, że przepis nakładający na spółkę publiczną obowiązek informacyjny jest jednoznaczny. Ciąży on na zarządzie spółki, która, choć w upadłości, nadal istnieje.

— Syndyk zarządza tylko majątkiem upadłej spółki. Pozostałe obowiązki leżą w gestii jej zarządu — podkreśliła sędzia Dorota Wdowiak.

Sąd uznał też, że wykluczenie z obrotu nie ma żadnego wpływu na postępowanie układowe.

— Wykluczenie nie uniemożliwia nowej emisji akcji w przyszłości — stwierdziła sędzia.

Pażur zajmował się dystrybucją wyrobów tytoniowych. Płynność finansową utracił w 2001 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane