Poręczenie czy gwarancja de minimis?

opublikowano: 12-08-2013, 00:00

Gwarancja de minimis zabezpieczy tylko kredyty obrotowe, a poręczenie także kredyty inwestycyjne.

Gwarancja de minimis, oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) za pośrednictwem innych banków, dotyczy tylko kredytu obrotowego — przypomina Tax Care. Pieniądze pozyskane w ramach kredytu z taką gwarancją mogą być wykorzystane na przykład na zapłacenie faktur, składek ZUS, podatków czy innych zobowiązań związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie można nim sfinansować firmowych inwestycji. Przedsiębiorca, który chce rozwijać swój biznes, może jednak skorzystać z podobnego do gwarancji de minimis wsparcia BGK. W ramach Portfelowej Linii Poręczeniowej (PLP) można dostać poręczenie BGK zarówno dla kredytu obrotowego, jak i inwestycyjnego.

Gwarancja de minimis i poręczenie w ramach PLP to dobre wsparcie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują pieniędzy, ale nie mają odpowiedniego zabezpieczenia. Maksymalne kwoty gwarancji i poręczenia wynoszą do 3,5 mln zł, ale nie mogą stanowić więcej niż 60 proc. zaciąganego kredytu. Przy tym gwarancja de minimis jest tańsza od poręczenia. W pierwszym roku nie kosztuje nic, w kolejnym 0,5 proc. kwoty kredytu, podczas gdy prowizja za poręczenie to koszt od 1,6 proc. do 2 proc. (w zależności od ustalonej z bankiem marży). Kredytem z poręczeniem nie można także spłacić pożyczki w innym banku — w przeciwieństwie do finansowania z gwarancją de minimis. Ta ostatnia jest też dostępna w 20 bankach, tymczasem poręczenie tylko w ośmiu: Krakowskim Banku Spółdzielczym, SGB- Banku, Banku Spółdzielczym w Jastrzębiu-Zdroju, BPH, PKO BP, Banku BPS, Idea Banku i ING Banku Śląskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Poręczenie czy gwarancja de minimis?