Porozumienie ministrów finansów Izraela i Palestyńczyków

PAP
opublikowano: 16-06-2013, 20:12

Minister finansów Izraela Jair Lapid i jego palestyński odpowiednik Szukri Baszara porozumieli się w niedzielę w sprawie wspólnych projektów dotyczących współpracy gospodarczej - poinformowano w komunikacie izraelskiego ministerstwa.

Jak powiedział Lapid, współpraca obejmie wspólne inwestycje i projekty handlowe, które przyniosą korzyści obu stronom. Izraelski minister obiecał "kontynuację zacieśniania więzów i promowania ważnych kwestii gospodarczych, istotnych dla obu stron".

Lapid stoi na czele partii Jest Przyszłość (Jesz Atid) i uzależniał jej udział w koalicji rządzącej od podjęcia wysiłków na rzecz ożywienia tkwiących w impasie negocjacji pokojowych z Palestyńczykami.

Spotkanie obu ministrów odbyło się w izraelskim ministerstwie finansów. W komunikacie podano również, że "ustalono kalendarium dotyczące współpracy gospodarczej".

"Izrael zobowiązał się do spłaty co miesiąc kwoty pobieranej w imieniu Autonomii Palestyńskiej" - powiedział rzecznik palestyńskiego ministerstwa finansów Rami Mahdawi.

Między grudniem 2012 a marcem br. Izrael zawiesił transfer ceł należnych Autonomii Palestyńskiej w reakcji na przyznanie jej statusu państwa obserwatora w ONZ. Izraelska strona zawiesiła także spotkania dwustronne poświęcone kwestiom technicznym.

Jak podał Mahdawi, obie strony mają spotkać się przyszłym tygodniu, by powołać komisję koordynacyjną ds. współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane