W ramach korytarza transportowego z i do Finlandii przez Polskę (Szczecin - Świnoujście ) na południe i zachód Europy — do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Bośni, Jugosławii i Włoch, możliwe jest transportowanie rocznie od 1,5 mln do 4 mln ton ładunków. Ta droga już funkcjonuje w ramach ogólnego korytarza transportowego, grupującego ładunki z Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii. Obecnie przewozi się nią 0,5 mln ton ładunków przez Świnoujście, Szczecin i dalej przez powstające centra logistyczne w Poznaniu, Wrocławiu i Gliwicach do krajów Środkowej i Południowej Europy.
Rozwijanie połączeń intermodalnych ze Świnoujścia i Szczecina (takie połączenie kolejowe już funkcjonuje ze Świnoujścia do Villach/Tarvisio z częstotliwością 5 odjazdów w tygodniu) przez Pragę lub Brno z odbiciem do Bratysławy i Budapesztu oraz dalej do Wiednia i Werony z odbiciem do Ljubljany, Zagrzebia, Triestu, Sarajewa i Belgradu, przy preferencyjnej polityce taryfowej oraz ułatwieniach procedur celnych, ściągnie kolejne ładunki w ramach korytarza transportowego północ-południe. Zaktywizuje to regiony leżące w ramach tego ciągu transportowego.
— Porty w Świnoujściu i Szczecinie z racji dogodnego położenia geograficznego na styku sieci połączeń komunikacji morskiej, rzecznej, kolejowej i drogowej w pełni odpowiadają wymaganiom stawianym portom tranzytowym dla każdego rodzaju ładunku. Dogodne połączenia żeglugą liniową i czarterową umożliwiają bezpośrednią wymianę handlową z każdym portem bałtyckim. Czas transportu morskiego z portów fińskich do Szczecina wynosi 24 godziny — twierdzi Andrzej Montwiłł, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.
Modernizowana odrzańska magistrala kolejowa oraz równoległa linia przez Poznań umożliwiają szybkie połączenie kolejowe portów z bliższym zapleczem, np. rejonem Poznania —odległość 240 km, Wrocławia — odległość 370 km, i Śląskiem — odległość 570 km. Zapewniają też połączenie z Pragą (526 km), Bratysławą (783 km), Budapesztem (1024 km), Wiedniem (759 km) oraz Włochami i Bałkanami.
— Transport śródlądowy Odrą po udrożnieniu jej środkowego biegu w ramach programu Odra 2006 pozwoli zwiększyć wymianę towarową (głównie przez porty w Szczecinie, Świnoujściu oraz w Berlinie) z 8-9 mln ton do 20 mln ton towarów rocznie. Równoczesna modernizacja przez stronę niemiecką kanału Odra/Hawela oraz w Niderfinowie pozwoli na usprawnienie i skrócenie czasu żeglugi barek ze Świnoujścia i Szczecina do portów śródlądowych Berlina, Brandenburgii i Saksonii — dodaje Andrzej Montwiłł.
Transport drogowy to najkrótsze połączenie tranzytowe z rejonu Bałtyku do południowej granicy polskiej wynoszące około 370 km. Szczecin jest najdogodniejszym portem tranzytowym dla Berlina, oddalonym o 150 km, z rozbudowaną siecią połączeń drogowych, kolejowych oraz siecią dróg wodnych. Cały obszar Niemiec od granicy po Berlin będzie docelowo obsługiwany tymi trzema rodzajami transportu z portu szczecińskiego.