Porta chce odzyskać rynki i odnowić fabryki

ANP
29-12-2008, 00:00

Producent drzwi szykuje się na kryzys w drugiej połowie 2009 r. Ale nie rezygnuje z inwestycji. Wyda 25 mln zł.

Producent drzwi szykuje się na kryzys w drugiej połowie 2009 r. Ale nie rezygnuje z inwestycji. Wyda 25 mln zł.

Porta Drzwi z wybierającej się na giełdę grupy Baltis Investment spodziewa się utrzymania koniunktury do połowy 2009 r.

— Do końca maja 2007 r. mieliśmy boom budowlany. Wiele mieszkań było "na papierze", a cykl inwestycyjny sięga półtora roku. Zakładam, że wiele lokali będzie oddawanych do maja 2009 r. Problemy zaczną się w drugiej połowie roku i potrwają do połowy 2010 r. — mówi Jacek Sarnowski, prezes Porty Drzwi.

Porta miała problem ze sprzedażą zagraniczną, która w mijającym roku drastycznie zmalała.

— Zamierzam raczej skoncentrować się na odzyskaniu utraconych rynków, niż poszukiwaniu nowych. Marzyłem, że eksport będzie stanowił 30 proc. obrotów. Dziś wiem, że sięgnie 10 proc. — dodaje prezes Sarnowski.

Porta eksportuje produkty na południe i wschód. Prezes ma nadzieję, że w 2009 r. eksport sięgnie 20 proc. przychodów, które mają być nie gorsze niż tegoroczne.

— Przekroczą 390 mln zł. Zysk netto będzie trochę wyższy od zeszłorocznego — zapewnia prezes.

W 2007 r. firma miała 48 mln zł zysku netto i 364 mln zł przychodów.

W planach na przyszły rok ma inwestycje, głównie modernizację. Obecnie Porta posiada cztery fabryki w Polsce i jedną w Rumunii, a jej moce produkcyjne sięgają 1 mln sztuk rocznie. W maju spółka uruchomi produkcję również w nowej hali w zakładzie suwalskim. Na inwestycje w 2009 r. wyda 25 mln zł, które miały pierwotnie pójść na budowę zakładu na Ukrainie. Transakcji nie udało się sfinalizować od ponad roku. Dziś prezes Sarnowski twierdzi, że takie inwestycje stały się zbyt drogie, a sytuacja na Ukrainie — bardzo niestabilna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Porta chce odzyskać rynki i odnowić fabryki