Portfel bardziej agresywny

Paulina Sztajnert
opublikowano: 06-01-2005, 00:00

W ciągu ubiegłego roku OFE zwiększyły zaangażowanie w akcje o ponad 6 proc. Spora w tym zasługa PKO BP.

Struktura portfela otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na koniec 2004 r. była bardziej agresywna niż rok wcześniej. Zaangażowanie w akcje na koniec grudnia wyniosło średnio 33,44 proc. Wzrosło zatem o 6,18 proc. w porównaniu z 2003 r. Udział obligacji natomiast zmniejszył około 1,68 proc. i wyniósł średnio 61,1 proc.

— To był dobry rok dla funduszy. Rynek akcyjny nadal przynosił przyzwoite stopy zwrotu, a w drugiej połowie roku zarobić było można już także na obligacjach. Myślę jednak, że mimo wszystko słuszne było przeważenie portfela w akcjach — mówi Robert Garnczarek, zarządzający Generali OFE.

Wzrost akcyjnego zaangażowania to po części wynik zainwestowania w tegorocznych beniaminków giełdowego parkietu, w dużej mierze PKO BP, ale także wzrostu giełdowych indeksów. W ciągu dwunastu miesięcy 2004 r. WIG wzrósł o 27,94 proc., a WIG20 — o 24,56 proc. Najbardziej zaangażowanie akcyjne zwiększył OFE Pekao (niemal o 40 proc.) i — jak widać — decyzja była słuszna, bo w ciągu ostatniego roku fundusz wypracował najwyższą stopę zwrotu (16,7 proc.). Także do Pekao należał najbardziej agresywny portfel. Jego zaangażowanie w akcje wyniosło 38,19 proc. Na miejscu drugim znalazł się OFE Pocztylion, który w walorach spółek ulokował 36,48 proc. portfela. Trzecie natomiast miejsce zajął OFE Generali posiadający 34,58 proc. portfela w papierach właścicielskich. Najbardziej konserwatywny portfel na koniec roku należał do OFE Allianz (70 proc. aktywów w obligacjach).

— Sądzę, że na koniec tego roku możemy spodziewać się 30-34 proc. zaangażowania w akcje. Zmiany będą jednak większe niż w tym roku. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy na GPW spore wzrosty i teraz zarządzający oczekują większej zmienności rynku. Wydarzeniem roku, jeśli dojdzie do skutku, powinna być prywatyzacja PZU — prognozuje Robert Garnczarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Portfel bardziej agresywny