Portfel PB idzie na zakupy

Komitet Inwestycyjny PB
05-10-2012, 00:00

Pasywność w inwestowaniu nie popłaciła, dlatego idziemy na zakupy. Stawiamy na giełdowe pewniaki

Relacja potencjalnego zysku do ryzyka jest korzystna, a wyceny spółek zachęcające — przekonują zarządzający funduszami. Nie są tylko zgodni, czy nadal w cenie będą przede wszystkim blue chipy, przyciągające inwestorów zagranicznych płynnością, czy raczej trochę zapomniane, wybrane małe i średnie spółki. Popularne „misie” miały udany wrzesień i po raz pierwszy od wielu miesięcy nie ustępowały firmom z WIG20. Tak samo stało się wreszcie z Portfelem PB. Stopa zwrotu za ostatni miesiąc to prawie 8 proc., wobec 5-procentowej zwyżki WIG. Do nadrobienia strat z ubiegłego roku (od początku stycznia jesteśmy kilka procent nad kreską, ale za rynkiem nie nadążyliśmy) mamy jednak jeszcze sporo, dlatego zdecydowaliśmy się pójść na zakupy.

Na giełdzie większość nie ma racji, dlatego nie zdecydowaliśmy się posłuchać tych internautów, którzy radzili nam pospekulować na mocno przecenionych ostatnio akcjach Ganta, Bomi czy PBG. Nie jesteśmy też przekonani do ABC Daty (analitycy Trigona wyliczyli niedawno, że najatrakcyjniejszą spółką wśród dystrybutorów IT jest Action) ani GPW, bo kurs operatora warszawskiej giełdy będzie pod presją wciąż słabnących obrotów, a wizerunku z pewnością nie poprawi bardzo prawdopodobne przesunięcie premiery nowego systemu transakcyjnego.

Stawiamy natomiast na spółki z branży elektrycznej: Apator i ZPUE. To firmy, które dobrze radzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym i notują bardzo dobre wyniki. Po pierwszym półroczy skonsolidowany zysk toruńskiego producenta aparatury pomiarowej i łącznikowej to 47,8 mln zł, a ZPUE 9,2 mln zł, a dla tej spółki czas żniw to drugie półrocze. Spółki nie mają problemu z zadłużeniem, systematycznie rozbudowują grupy poprzez przejęcia (ostatnio przyspieszyło z tym zwłaszcza ZPUE), a dodatkowo Apator przeniósł produkcję do specjalnej strefy ekonomicznej, co da mu nie tylko spore oszczędności, ale również korzyści podatkowe. ZPUE, które do niedawna znajdowało się w głębokim cieniu, otworzyło się na inwestorów (choć w obszarze relacji jest jeszcze sporo do zrobienia), co zaowocowało pojawieniem się w akcjonariacie dwóch funduszy. Amplico PTE ma 6,56 proc. akcji, a Aviva Investors Poland 6,06 proc. Spółkę zaczęli też obserwować analitycy. Millennium DM wydało rekomendację „kupuj” z ceną docelową 242,2 zł. Wczoraj na zamknięciu sesji kurs wynosił 220 zł, po spadku o niespełna 1 proc. O 0,1 proc. spadły notowania Apatora. Złożymy zlecenie z limitem o nieco ponad 2 proc. wyższym od kursu zamknięcia. Chcemy kupić 3 akcje ZPUE (limit to 225 zł) i 25 walorów Apatora (limit 29 zł). Zlecenie będzie ważne przez tydzień.

Po transakcjach, jeśli zostaną zrealizowane, nasze zasoby gotówki stopnieją o połowę. Apator będzie miał 9, a ZPUE 8-procentowy udział w portfelu. Wciąż najwięcej znaczy Tauron, którego kurs ostatnio skorygował wakacyjną zwyżkę. Przebudził się natomiast Impexmetal, którego kurs w miesiąc urósł o ponad 10 proc. Jeszcze dynamiczniej straty odrabiał Midas (+25 proc.), do którego powoli przekonują się inwestorzy. Notowaniom pomogły pozytywne rekomendacje od KBC Securities i Trigonu. Wyceniają oni papiery spółki na 1,18 zł, czyli prawie na 65 proc. więcej, niż wynosi kurs na GPW. Dobrą passę miał też ostatnio Getin Holding, ale jego akcje w naszym portfelu mają najmniejszy udział (5 proc.).

Jak inwestujemy

Portfel PB założyliśmy 3 kwietnia 2009 r. Na starcie mieliśmy 10 tys. zł. Trzyosobowy Komitet Inwestycyjny systematycznie decyduje o kupnie i sprzedaży akcji spółek z GPW. Decyzje podejmujemy na podstawie sugestii, wniosków i e-maili naszych czytelników. Akcję prowadzimy zgodnie ze znanym Komisji Nadzoru Finansowego regulaminem. Zastrzegamy, że kształt portfela i podjęte decyzje nie stanową żadnej rekomendacji inwestycyjnej. Na początku 2010 r. przekazaliśmy 5100 zł zysku z 2009 r. na cele charytatywne. Na początku 2011 r. to samo zrobiliśmy z 4050 zł zysku za 2010. W 2011r. straciliśmy 1876 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny PB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Portfel PB idzie na zakupy