PORTFEL POLISY: PIĘCIU CHĘTNYCH

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 05-11-1999, 00:00

PORTFEL POLISY: PIĘCIU CHĘTNYCH

PUNU rozmawia wyłącznie z towarzystwami o stabilnej sytuacji finansowej

Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń rozmawia z pięcioma towarzystwami ubezpieczeń o warunkach przejęcia portfela bankrutującej Polisy oraz Gwaranta. Negocjacje mają potrwać do końca listopada.

Na początku października do zarządów kilkunastu towarzystw majątkowych wpłynęło pismo od Danuty Wałcerz, prezes Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń, w którym zaproponowano im rozmowy w sprawie przejęcia portfeli ubezpieczeniowych TUR Polisa i TUiR Gwarant. Według naszych informacji, swoje zainteresowanie propozycją PUNU potwierdziło zaledwie pięć spółek: Generali, Warta, Allianz, PZU oraz prawdopodobnie Cigna STU. Przedstawiciele branży twierdzą, że zainteresowanie mogłoby być większe, gdyby PUNU wystąpiło z taką inicjatywą rok wcześniej.

Fiasko okrągłego stołu

PUNU oficjalnie odmawia podania nazw towarzystw, z którymi prowadzi negocjacje. Dorota Habich, rzecznik prasowy PUNU, ujawniła jedynie, że do rozmów wytypowano spółki, których sytuacja finansowa gwarantuje w pełni zabezpieczenie interesów klientów Polisy i Gwaranta.

Według naszych informacji, PUNU próbowało początkowo zorganizować ubezpieczeniowy okrągły stół, do którego zasiedliby wszyscy zainteresowani. Nie osiągnięto jednak porozumienia i od jakiegoś czasu negocjacje prowadzone są dwustronnie, a rozmowy mają zakończyć się najpóźniej do końca listopada.

Najlepsze kąski

— Fiasko wspólnych rozmów wynika przede wszystkim z tego, że poszczególne towarzystwa liczą na przejęcie najlepszej części portfela Polisy. Ich obawy nie dotyczą tylko źle skalkulowanych ubezpieczeń komunikacyjnych, ale także rozrośniętej i nieefektywnej struktury organizacyjnej Polisy, którą przejmuje się ze składką — mówi anonimowo analityk ubezpieczeniowy.

— Zarząd Polisy zwleka z wręczaniem wypowiedzeń swoim pracownikom. Tymczasem najlepsi z nich dawno znaleźli sobie pracę u konkurencji, co niewątpliwie utrudnia negocjacje w sprawie przejęcia sieci — wyjaśnia nasz rozmówca.

Towarzystwa negocjujące z PUNU zainteresowane są przede wszystkim dobrowolnymi ubezpieczeniami majątkowymi i ubezpieczeniami finansowymi. Nieoficjalnie wiadomo, że np. Warta chciałaby przejąć ubezpieczenia małych i średnich firm, których ma niewiele w swoim portfelu. Jedna ze spółek zainteresowana jest biurowcem Kaskada (siedziba centrali Polisy), który przejęłaby za zobowiązania z tytułu ubezpieczeń OC i AC. Z kolei wchodzące na polski rynek Generali chce przejąć oddziały Polisy w największych miastach, co skróciłoby mu okres budowania sieci. W tym przypadku podstawowymi kryteriami są redukcja zatrudnienia i dobra lokalizacja.

Cena za niewiadomą

Analitycy rynku szacują, że towarzystwa, które przejmą portfel Polisy i Gwaranta muszą liczyć się w przyszłym roku ze spadkiem jego efektywności od 20 do 50 proc. Podstawowymi przyczynami mniejszego zbioru składki będzie utrata klientów oraz mniejsza wiarygodność agentów, którzy zostaną przejęci ze składką.

— Towarzystwa, które przejmą portfel Polisy muszą się liczyć z koniecznością jego sanacji i wyeliminowaniem źle skalkulowanych ryzyk. Na utrzymanie ubezpieczeń komunikacyjnych zdecydują się wyłącznie firmy, których akcjonariusze zainteresowani są dynamicznym zwiększaniem udziału w rynku ubezpieczeniowym — twierdzą analitycy.

SKROMNA UCZTA: Prezesi pięciu towarzystw: (od lewej) Warty — Agenor Gawrzyał, PZU — Władysław Jamroży, Cigny STU — Jan Bogutyn, Allianz Polska — Paweł Dangel, oraz Ršnne-Generali TU — Harald Mayer, negocjują z PUNU przejęcie portfela Polisy i Gwaranta. Łączny udział tych towarzystw w rynku ubezpieczeń majątkowych po I półroczu wynosił 2,9 proc. fot. ARC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PORTFEL POLISY: PIĘCIU CHĘTNYCH