Portfele obligacji: dobry II kwartał

Marek Knitter
03-08-2001, 00:00

Portfele obligacji: dobry II kwartał

ABN AMRO AM ogłosił wyniki zarządzania portfelami papierów wartościowych w drugim kwartale 2001 r. Po raz kolejny przyniosły one inwestorom wyższą stopę zwrotu od przypisanych im benchmarków.

Na portfelach dłużnych papierów skarbowych dla klientów instytucjonalnych i dla indywidualnych stopa zwrotu wyniosła odpowiednio: 3,94 i 4,01 proc., przy stopie odniesienia dla obu portfeli na poziomie 3,22 proc.

— Zainteresowanie papierami dłużnymi będzie wzrastać przez najbliższe kwartały. Rynek giełdowy, na którym trwa bessa, nie jest w stanie obecnie konkurować z rynkiem papierów dłużnych — mówi Aleksander Jawień z ABN AMRO AM.

Rynek akcji w drugim kwartale 2001 r. nadal znajdował się w trendzie spadkowym, co miało decydujący wpływ na wyniki portfeli zrównoważonych i portfeli akcji. Wśród nich portfele Aktywnej Alokacji Aktywów osiągnęły -5,37 proc. (benchmark: -2,04 proc.), a portfele Wzrostu i Dochodu -1,40 proc. (benchmark: -0,97 proc.). Deprecjacja indeksu WIG20 na parkiecie odbiła się jednak pozytywnie na portfelach składających się z kontraktów terminowych. Grupa portfeli Blue Chips osiągnęła wynik -7,85, a grupa portfeli kontraktów terminowych -3,99 proc. Indeks WIG20, który jest stopą odniesienia dla obu tych portfeli, stracił w drugim kwartale 7,61 proc.

Rentowność papierów skarbowych jest na tyle atrakcyjna, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na tzw. portfele dłużne. Najwyższą stopę zwrotu w tej grupie portfeli osiągnęły Polskie Obligacje Denominowane w USD — 8,89 proc., przy benchmarku na poziomie -3,68 proc.

ABN AMRO Asset Management oferuje inwestorom prywatnym oraz instytucjom zarządzanie modelowymi portfelami papierów wartościowych podzielone na: portfele dłużne, portfele mieszane i portfele akcji. MInimalna wartość zarządzanego portfela wynosi 1 mln zł.

Marek Knitter

m.knitter@pb.pl tel. (22) 611-62-40

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Portfele obligacji: dobry II kwartał