Portoryko na skraju bankuructwa

opublikowano: 06-11-2013, 00:00

Portorykańska gospodarka odnotuje w tym roku fiskalnym kolejny spadek. Zwiększa to groźbę bankructwa tego karaibskiego kraju

Opublikowana przez przedstawicieli rządu Portoryko najnowsza prognoza zakłada skurczenie się gospodarki w roku finansowym rozpoczętym 1 lipca, podczas gdy wcześniejsze projekcje zakładały 0,2-procentowy wzrost. Jakby tego było mało, agencja Standard & Poor’s zagroziła obniżeniem ratingu. To kolejny cios dla stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi wyspiarskiego kraju, z 3,7 mln mieszkańców, który od dłuższego czasu balansuje na krawędzi wypłacalności.

Zobacz więcej

Obywatele Portoryko od 1917 r. automatycznie dostają obywatelstwo USA, mimo że formalnie nie są amerykańskim stanem. W ubiegłorocznym niezobowiązującym referendum większość opowiedziała się za tym statusem, ale nie widać tego w rentownościach obligacji. 10-latki wyceniane są już na rekordowe 8,5 proc. Tymczasem nawet najbardziej niestabilne stany USA uznawane są przez rynki za dużo bardziej wiarygodne. Rentowności papierów Kalifornii to 3,1 proc., Michigan 3,3 proc., a Illinois 4,5 proc. [FOT. ISTOCK]

Agencja ostrzegła, że zdecyduje się zredukować o jeden poziom rating wiarygodności kredytowej, jeśli „stan gospodarki pogorszy się do tego stopnia, że ograniczy zdolność kraju do obniżenia deficytu budżetowego”.

Alejandro Garcia Padilla, od stycznia gubernator wyspy, próbuje za wszelką cenę utrzymać rating zadłużenia kraju na poziomie inwestycyjnym. Obecnie dług oceniany jest na stopień powyżej poziomu śmieciowego, zaś papiery dłużne mogą odnotować w tym roku najgorszy wynik od 2008 r.

Gospodarka Portoryko znajduje się niemal nieprzerwanie w stanie recesji od 2006 r. Tylko raz, w roku finansowym 2012, odnotowała „zaledwie” 0,1-procentowy wzrost. Chociaż prognoza na rok finansowy 2014 pogorszyła się, nieznacznie lepsze oczekiwania towarzyszą finalnemu odczytowi za 2013 r. Krajowe Biuro Planowania szacuje bowiem, że gospodarka skurczyła się o 0,03 proc., podczas gdy zakładano spadek o 0,4 proc. Kraj planuje sprzedać do 31 grudnia 1,2 mld USD długu, by wesprzeć swoje finanse. Może odejść jednak od aukcji, jeśli koszty okażą się zbyt wysokie. Według danych S&P, dług Portoryko straciło od początku 2013 r. aż 15 proc., ponad siedem razy więcej, niż wyniósł spadek na szerokim rynku obligacji municypalnych.

Średnia rentowność obligacji kraju o terminie zapadalności w lipcu 2041 r. wyniosła w poniedziałek 7,97 proc., co jest najwyższym poziomem od 21 października. Jest ona jednak poniżej szczytu z 11 września (9,3 proc.), który jest najwyższą wartością od pierwszej sprzedaży tych obligacji w marcu 2012 r. Szansa na poprawę sytuacji finansowej kraju jest. W październiku przychody państwa były o około 15 proc. wyższe, niż zakładała prognoza, i wyniosły 856 mln USD. To w dużej mierze zasługa lepszej ściągalności podatku korporacyjnego. Po czterech miesiącach roku finansowego dochody o 120 mln USD przekroczyły rządowe założenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu