Portugalia: Bezrobotni mają zniżki na imprezy kulturalne

PAP
07-04-2012, 08:52

Wiele miast portugalskich wprowadza wiosną zniżki dla bezrobotnych, którzy chcą uczestniczyć w imprezach kulturalnych organizowanych przez władze miejskie. Ministerstwo kultury Portugalii zapewnia osobom bez pracy bezpłatne wejściówki do państwowych muzeów.

Warunkiem uzyskania przez bezrobotnych ulgi jest przedstawienie w kasie biletowej zaświadczenia z urzędu pracy lub zakładu ubezpieczeń społecznych.

Jak wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa kultury Francisco Viegas, rząd postanowił podążyć śladem wielu lokalnych inicjatyw zachęcających bezrobotnych do wyjścia z domu i do bezpłatnego udziału w imprezach kulturalnych.

„Brak zatrudnienia nie powinien stanowić bariery dla pasjonatów kultury i sztuki. Nie możemy pozbawiać ich prawa do uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych tylko dlatego, że stracili oni pracę” - oświadczył Viegas.

Inicjatywa bezpłatnych wizyt w muzeach i zabytkowych pałacach, pozostających pod opieką państwa, została zapoczątkowana 27 marca w trakcie obchodzonego Światowego Dnia Teatru. Wolny wstęp dla bezrobotnych dotyczy także miejsc pamięci, które dotychczas można było zwiedzać jedynie po wykupieniu biletu.

Osoby bez pracy mogą skorzystać z nowego przywileju także w kinach oraz teatrach państwowych, gdzie zapłacą za wejściówkę nawet o połowę mniej. W kwietniu 50-procentową zniżkę dla bezrobotnych widzów wprowadził największy teatr w Porto – Sao Joao. Z kolei lizboński teatr Dona Maria II inkasuje od nich zaledwie sześć euro, przy biletach sprzedawanych średnio za 17 euro.

25-procentowe zniżki przewidziano dla bezrobotnych również na przedstawienia baletowe wystawiane przez Narodowe Towarzystwo Baletowe w Lizbonie, a także spektakle pokazywane w zabytkowym teatrze Sao Carlos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Portugalia: Bezrobotni mają zniżki na imprezy kulturalne