Portugalia na cenzurowanym za zbytni deficyt

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-06-2005, 19:51

Komisja Europejska wezwała w środę Portugalię do większej dyscypliny budżetowej i wszczęła przeciwko niej procedurę przewidzianą dla państw strefy euro w związku ze zbyt dużym deficytem finansów publicznych.

Komisja Europejska wezwała w środę Portugalię do większej dyscypliny budżetowej i wszczęła przeciwko niej procedurę przewidzianą dla państw strefy euro w związku ze zbyt dużym deficytem finansów publicznych.

    Krok KE nastąpił po ogłoszeniu przez rząd w Lizbonie, że w 2005 roku deficyt finansów publicznych wyniesie 6,2 proc. produktu krajowego brutto. Limit zapisany w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu zezwala na maksymalnie 3 proc.

    Zdaniem Brukseli, "taki deficyt nie może być uważany ani za zbliżony do 3 proc., ani za tymczasowy". Komisja oznajmiła, że w Portugalii nie występują gospodarcze "okoliczności łagodzące", które usprawiedliwiałyby odejście od restrykcyjnych unijnych zasad, jak nadzwyczajne rządowe wydatki, klęska żywiołowa czy trwała recesja.

    W zeszłym roku wzrost gospodarczy wyniósł w Portugalii 1 proc., prognozy na ten rok mówią o 0,8 proc.

    KE zajęła surowe stanowisko mimo kroków portugalskiego rządu zmierzających do redukcji deficytu. Lizbona zaproponowała, że do roku 2006 zmniejszy go do 4,8 proc. PKB, zaś do 2008 - do 2,8 proc. PKB. Zdaniem Komisji to za długi termin. Wybrany w lutym socjalistyczny rząd tłumaczy, że winę ponoszą jego centroprawicowi poprzednicy.

    7 czerwca podobną "żółtą kartkę" za zbytni deficyt dostały Włochy. AFP pisze, że ich sprawę ministrowie finansów strefy euro będą omawiać 11-12 lipca. Przypadek Portugalii znajdzie się na porządku obrad dopiero po wakacjach.

    Na cenzurowanym są także dwa wielkie kraje strefy euro: Francja i Niemcy. Procedura wobec nich została zawieszona, bowiem Paryż i Berlin zobowiązały się do zmniejszenia swoich deficytów jeszcze w tym roku. KE przypomniała, że "uważnie śledzi" rozwój sytuacji w tych krajach i w każdej chwili może wszcząć ponownie kroki dyscyplinujące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Portugalia na cenzurowanym za zbytni deficyt