Czytasz dzięki

Portugalia ograniczy wydawanie złotych wiz

  • DI
opublikowano: 07-10-2020, 22:00

Rząd Portugalii ograniczy wydawanie tzw. złotych wiz pozwalających osobom spoza Unii Europejskiej na rezydowanie w Portugalii i swobodne przemieszczanie się po krajach strefy Schengen.

Do grudnia gabinet Antonia Costy wprowadzi w życie nowe przepisy. Złotych wiz nie będą już mogli nabyć obywatele państw spoza UE, którzy chcą inwestować w największych aglomeracjach kraju — Lizbonie i Porto. Możliwość ich otrzymania zostanie ograniczona jedynie do tych, którzy planują inwestycje w wyludniających się regionach Portugalii, a także na jednym z archipelagów — Maderze lub Azorach. Z szacunków portugalskich władz wynika, że dotychczas zostało wydanych blisko 9 tys. złotych wiz. Najwięcej otrzymali obywatele Chin — mają ponad 90-procentowy udział wśród wszystkich ich nabywców.

Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 r. Warunkiem ich otrzymania jest zainwestowanie w tym kraju 1 mln EUR, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. EUR lub stworzenie 30 miejsc pracy. Z tej ostatniej możliwości skorzystało zaledwie 17 przedsiębiorców. W 2016 r. możliwość otrzymania złotej wizy poszerzono też o osoby, które nabyły i wyremontowały za co najmniej 350 tys. EUR ponad 30-letnią nieruchomość na terenach miejskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane