Portugalia wzorem dla UE

opublikowano: 04-04-2018, 22:00

W marcu Portugalia wyprodukowała z odnawialnych źródeł więcej energii elektrycznej, niż w rzeczywistości potrzebowała — informuje portal Euroactiv,

W marcu Portugalia wyprodukowała z odnawialnych źródeł więcej energii elektrycznej, niż w rzeczywistości potrzebowała — informuje portal Euroactiv, powołując się na dane operatora sieci energetycznej REN. To prawdopodobnie pierwszy raz w historii (lub pierwszy raz od wielu dekad — jak podają inne portale), kiedy produkcja ekologicznej energii przekroczyła zapotrzebowanie. Odnawialne źródła energii, głównie wiatr i elektrownie wodne, wyprodukowały w kraju 103,6 proc. elektryczności (4,812 GWh), którą konsumują mieszkańcy (4,647 GWh).

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

W ubiegłym roku w tym samym okresie krajowe ekoźródła pokryły jedynie 6 proc. zapotrzebowania na elektryczność. Tym samym Portugalia może w marcu służyć za wzór dla innych unijnych krajów, które — zgodnie z unijnym prawem — muszą zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych do 2020 r. do 20 proc. Obecnie Parlament Europejski i Komisja Europejska zastanawiają się, czy nie zwiększyć celu do 27 lub 35 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu