Poseł PiS chce, aby NIK sprawdziła prywatyzację Polleny Ostrzeszów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-10-2005, 14:29

Poseł PiS Jacek Tomczak zwrócił się do szefa poznańskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli o wszczęcie doraźnej kontroli procesu prywatyzacyjnego Ostrzeszowskich Zakładów Chemii Gospodarczej "Pollena" (Wielkopolskie).

Poseł PiS Jacek Tomczak zwrócił się do szefa poznańskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli o wszczęcie doraźnej kontroli procesu prywatyzacyjnego Ostrzeszowskich Zakładów Chemii Gospodarczej "Pollena" (Wielkopolskie).

    "W ostatnim czasie z wielu źródeł docierały do mnie informacje na temat prywatyzacji Ostrzeszowskich Zakładów Chemii Gospodarczej +Pollena+. Informacje te wskazują na bardzo duże prawdopodobieństwo, że proces prywatyzacji zakładu może przebiegać niewłaściwie" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Poznaniu poseł Tomczak.

    Według niego, wojewoda wielkopolski wybrał na inwestora strategicznego "Polleny" firmę, której oferta w zakresie ceny i form płatności była niższa od konkurencyjnych.

    W liście do prezesa NIK poseł napisał, że wybrany inwestor zobowiązał się zapłacić za "Pollenę" 9 mln zł w trzech ratach, a także zainwestować 10 mln zł z kredytów pod zastaw majątku "Polleny". Natomiast oferta konkurencyjnej firmy, która została odrzucona przez wojewodę, opiewała na 12 mln zł w gotówce i 8 mln zł na inwestycje ze środków własnych inwestora.

    "Nie są to jednak informacje oficjalne, bo postępowanie prywatyzacyjne jest objęte tajemnicą i dlatego chcę, aby sprawę wyjaśniła NIK" - powiedział dziennikarzom Tomczak.

    Prywatyzacja zakładów Pollena Ostrzeszów jest w toku. Został wybrany inwestor strategiczny - Wielkopolska Wytwórnia Żywności "PROFI" SA, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. "Proces prywatyzacji nie został zakończony. Obecnie trwają negocjacje inwestora z pracownikami w sprawie pakietu socjalnego. Zakończenie prywatyzacji planowane jest na II kwartał 2006 roku i będzie realizowane przez nowego wojewodę" - powiedział w piątek PAP rzecznik wojewody wielkopolskiego Roman Łukawski.

    W ubiegłym roku Ostrzeszowskie Zakłady Chemii Gospodarczej "Pollena" sprzedały wyroby za prawie 39 mln zł. Zysk netto firmy wyniósł ok. 800 tys. zł. Firma zatrudnia 226 pracowników. Ostrzeszowska firma jest jednym z ostatnich w południowej Wielkopolsce przedsiębiorstw państwowych, które bez zewnętrznego zasilania kapitałowego potrafią wypracowywać zyski i inwestować.

    W minionych kilku latach, w Pollenie zainstalowano m.in. drugą linię do produkcji mydła, wybudowano magazyn wyrobów gotowych i nową kotłownię gazową w oddziale w Kępnie. W 2003 r. tzw. inwestycje odtworzeniowe oraz modernizacja budynków pochłonęły ponad 1,3 mln zł. W ubiegłym roku na modernizację maszyn i urządzeń zaplanowano 600 tys. zł, w 2005 roku ma to być około miliona zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane