Posiadacze obligacji USA stracili 67 mld USD

opublikowano: 16-02-2018, 17:49
aktualizacja: 16-02-2018, 17:55

Za sprawą zwyżek rentowności na globalnych rynkach obligacji same tylko straty inwestujących w najbardziej płynne papiery amerykańskiego skarbu sięgnęły od początku roku 67 mld USD.

Od wrześniowego dołka rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich skoczyły o 84 punkty bazowe, do 2,86 proc., a jeszcze w trakcie czwartkowego handlu ustanowiły ponadczteroletni szczyt. Każdy punkt bazowy wyżej na rentownościach to wymierne straty dla posiadaczy tych (ale także wielu innych podatnych na zmiany globalnych stóp procentowych) obligacji. Po tym jak w poprzednich tygodniach inwestorzy obligacyjni uwzględniali w cenach wpływ, jaki na inflację i stopy Fedu będzie miał pakiet obniżek podatków i wzrostu wydatków, w środę musieli przetrawić wyższe od oczekiwań dane o inflacji w styczniu.

- W miarę jak Fed będzie w tym i w przyszłym roku wycofywał wsparcie dla gospodarki, znacznie wydłużą się zapadalności obligacji trafiających na rynek. To powinno wywrzeć presję na wzrost ich rentowności. Myślę, że one spokojnie mogą dotrzeć do 3,5 proc. – zapowiadał w rozmowie z Bloombergiem Philip Moffitt z towarzystwa Goldman Sachs Asset Management.

Same tylko obligacje USA uwzględnione w indeksie tworzonym przez bank Barclays i agencję Bloomberg od początku roku potaniały o 67 mld USD, oblicza agencja. To oznacza, że przeciętne obligacje spośród wartych 7 bln USD 257 emisji uwzględnionych w indeksie straciły w tym okresie o około 1 proc. (dla porównania indeks S&P500 wzrósł o 2,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane