Posiłek tak, basen niekoniecznie

opublikowano: 22-01-2019, 22:00

Wielu pracowników kręci nosem na karty sportowe, ale dofinansowanie obiadów jest zawsze mile widziane.

Średnia kwota wydawana na świadczenia pozapłacowe nieprzerwanie od kilku lat rośnie — w ubiegłym roku wyniosła 948 złotych na osobę — wynika z badania „Drogowskaz Motywacyjny 2018” zrealizowanego przez Sodexo Benefits and Rewards Services. Budżety motywacyjne wzrosły od ubiegłego roku w ponad co czwartej firmie (27 proc.). Tymczasem z części benefitów pracownicy w ogóle nie korzystają. Przykładem są programy sportowo-rekreacyjne i kulturalne — nie wszyscy lubią lub mogą chodzić na siłownię, basen i zajęcia spa, a także do filharmonii, teatru lub kina (przeszkodą jest niekiedy stan zdrowia lub brak czasu). Nietrafionym pomysłem w przypadków niektórych zatrudnionych są także świąteczne paczki ze słodyczami (nie każdy ma małe dzieci). A czy jest dodatek, który sprawdza się zawsze?

Małgorzata Kroh, dyrektor marketingu i rozwoju w Sodexo, za strzał w dziesiątkę uważa dofinansowanie posiłków, które pracownicy mogą dostawać np. w formie kart przedpłaconych. Daje to obdarowanym swobodę wyboru.

— To pracownik decyduje, na co przeznaczy otrzymaną od pracodawcy kwotę. Może zrobić zakupy spożywcze, zjeść poza biurem, zamówić catering lub danie na wynos — wymienia Małgorzata Kroh.

Posiłki dofinansowuje jedna trzecia firm zatrudniających ponad 250 osób, a średnia kwota przeznaczana na taki benefit wzrosła od 2017 r. o 27 proc. — do 145 zł. Świadczenie to zyskuje popularność m.in. w związku z modą na zdrowy styl życia. Według badań Health Enhancement Research Organization, wartościowe jedzenie zwiększa efektywność pracownika o 25 proc. i dobrze wpływa na jego samopoczucie, zapobiega chorobom i przeziębieniom, co przekłada się na obniżenie absencji w pracy. © Ⓟ

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu