Posłowie się kłócą - biznes za to płaci

Kazimierz Krupa
opublikowano: 16-11-2004, 00:00

Przepisy podatkowe, czy inne, nie wprost nakładające najróżniejsze zobowiązania finansowe na podatników indywidualnych czy biznesmenów, mogą być lepsze, gorsze, ale z pewnością muszą być stabilne. Nie mogą zmieniać się z roku na rok, a już nie daj Boże w ciągu roku podatkowego — drogą najróżniejszych rozporządzeń i interpretacji.

Od wielu już miesięcy trwa dyskusja o zasadach systemu podatkowego w Polsce. To dobrze, zawsze warto rozmawiać — może coś z tego wyniknie. Tyle tylko, że dyskusja jest wręcz dwubiegunowa: z jednej strony propozycje uproszczenia systemu, obniżenia stawek w zamian za uszczelnienie i likwidację ulg, a z drugiej nakładanie nowych obciążeń nie tam, gdzie się powinno, ale tam, gdzie się da. Przykładem takiego myślenia jest poszukiwanie nowych wpływów, de facto budżetowych, poprzez zwiększanie obciążeń przedsiębiorców składkami ZUS. W prywatnych rozmowach nawet część posłów zdaje sobie sprawę, że takie rozwiązanie, w gruncie rzeczy, przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Skąd bierze się więc chęć wprowadzenia tych szkodliwych rozwiązań? Z perspektywy. Gdyby brać pod uwagę korzyści i straty wynikające ze zwiększenia tych obciążeń w perspektywie 5 lat, bilans byłby zdecydowanie ujemny: możliwość zwiększenia szarej strefy, spadku zatrudnienia i samozatrudnienia, osłabienia koniunktury... Bilans z perspektywy jednego roku wygląda jednak zupełnie inaczej: większe wpływy, a tym samym większa kasa do zarządzania, dzielenia — w myśl zasady upowszechnionej przez jednego z trenerów piłki nożnej: kasa Misiu, tylko kasa. A przecież popierający te przepisy posłowie, biorąc pod uwagę wyniki sondaży, mają stosunkowo niewielkie szanse znaleźć się w przyszłym Sejmie, za to pracować w różnych gremiach dzielących te pieniądze — i owszem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu