Czytasz dzięki

Postojowe nie pozbawia innej pomocy

opublikowano: 21-05-2020, 22:00

Resort rodziny przekazał Rzecznikowi MŚP odpowiedzi na wątpliwości dotyczące przyznawania świadczenia postojowego.

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców resort rodziny i pracy wydał objaśnienia prawne dotyczące korzystania ze świadczenia postojowego przez przedsiębiorców i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Świadczenie to jest przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej.

Rzecznik skierował do resortu pracy kilkanaście pytań wynikających z wątpliwości zgłaszanych przez przedsiębiorców. Jedno z nich dotyczy pojęcia „przestoju w prowadzeniu działalności” w następstwie COVID-19, będącego podstawą do ubiegania się o świadczenie. Z objaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że wnioskodawca powinien uwzględnić takie okoliczności, jak spadek przychodów, dochodów, obrotów, liczby klientów lub ograniczenia w prowadzeniu działalności.

Resort dodaje, że forma przestoju działalności może być różna w zależności od specyfiki branży lub lokalizacji, a kryterium spadku przychodów o 15 proc., warunkujące prawo do ulgi, dotyczy przychodów definiowanych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla oceny ich zmniejszenia należy przyjąć dane z miesiąca poprzedzającego ten, w którym jest składany wniosek o świadczenie, w porównaniu do przychodu uzyskanego w miesiącu wcześniejszym. Jeżeli dane były zerowe, należy odnieść tę kwotę do miesiąca poprzedzającego ten miesiąc.

W dalszych objaśnieniach MRPiPS podaje, że świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcom opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenie, jak i tym, którzy zgłosili do ubezpieczeń inne osoby. Natomiast na pytanie, czy kryterium spadku obrotów obejmuje także przychody z usług w formie online, których nie świadczono przed wprowadzaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, odpowiedziano, że ustawodawca posługuje się wyłącznie pojęciem przychodu z działalności gospodarczej. Resort wyjaśnia też, że żaden przepis nie ogranicza liczby prowadzonych działalności ani zawartych umów cywilnoprawnych. Jednemu podmiotowi przysługuje jedno świadczenie z jednego tytułu.

Poza tym MRPiPS podaje, że ZUS nie żąda żadnych innych informacji ponad te, które wynikają z ustawy. Może się zdarzyć, że wymagane będzie dołączenie innych dokumentów, np. pełnomocnictwa. W razie złożenia niekompletnego wniosku zakład wzywa do jego uzupełnienia. Przy ubieganiu się o świadczenie dla zatrdunionych na umowach cywilnoprawnych należy dołączyć ich kopie.

Resort informuje, że świadczenie postojowe jest pomocą nieoskładkowaną i nieopodatkowaną. Ma ono charakter socjalny — stanowi wsparcie finansowe dla podmiotów, których sytuacja uległa pogorszeniu. Ponadto można je łączyć się z innymi formami pomocy dla firm.

Sprawdź program webinarium "Rozliczanie i kontrola dotacji - aspekty prawne", 5 czerwca 10:00 >>

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane