Potentaci biją się o Muzeum Śląskie

MBE
opublikowano: 15-12-2010, 11:55

Pięć konsorcjów rywalizuje o kontrakt wart 324 mln zł. Inwestycja ma już mały poślizg, ale prace powinny ruszyć zimą.

Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Katowice już wkrótce zamieni się w plac budowy. Za dwa lata na jej terenie wyrośnie nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Właśnie dobiega końca dwuetapowy przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy inwestycji. Ruszył także przetarg na roboty przygotowawcze, czyli m.in. budowę sieci wodociągowej i prace rozbiórkowe związane z budową muzeum. O główny kontrakt walczy w tej chwili pięciu wykonawców. To konsorcja, których liderami są Budimex, IDS-Bud, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa i Strabag. Początkowo zapowiadano, że budowa ruszy jeszcze jesienią tego roku, ale cała procedura przedłużyła się, bo potencjalni wykonawcy dwukrotnie składali odwołanie. Koszt budowy nowej siedziby muzeum oraz rewitalizacji zabytkowych budynków dawnej kopalni szacowany jest na 324 mln zł, ale rzeczywista kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Już teraz wiadomo jednak, że 85 proc. wydatków pokryje Unia. Muzeum podpisało już umowę na dotację ze śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, teraz czeka na ruch Komisji Europejskiej.

— Styczeń lub luty przyszłego roku to realny termin rozpoczęcia inwestycji. Budowa nowej siedziby i rewitalizacja obiektów pokopalnianych będą prowadzone równolegle — mówi Łukasz Dziąbek z Muzeum Śląskiego.

To jedna z najważniejszych inwestycji dla całego regionu śląskiego i element projektu wielkiej przemiany Katowic, o którym pisaliśmy na łamach "PB". Główny budynek nowego muzeum znajdzie się pod ziemią. Nad powierzchnię wystawać będą tylko szklane wieże oświetlające podziemne ekspozycje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowy gmach nie przysłoni zabytkowych budynków kopalni, położonych w głębi terenu. Wyremontowany zostanie także dawny magazyn odzieży, który zamieni się w Centrum Polskiej Scenografii, budynek maszynowni szybu Warszawa, w którym powstanie restauracja, oraz wieża wyciągowa tego szybu, która stanie się punktem widokowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane