Potyczka resortów o PWPW

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 17-07-2013, 00:00

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce przejąć nadzór nad wytwórnią papierów wartościowych.

Do poniedziałku zainteresowane ministerstwa miały czas na przesłanie opinii w sprawie projektu rozporządzenia, który 8 lipca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) przesłało do Kancelarii Premiera. Chodzi o Państwową Wytwórnię

Papierów Wartościowych (PWPW), nad którą MSW chce przejąć pełną kontrolę. PWPW drukuje m.in. banknoty, obligacje, znaki akcyzowe czy dowody osobiste. Nadzór nad nią sprawuje obecnie ministerstwo skarbu (100 proc. akcjinależy do skarbu państwa), a kandydaci do rady nadzorczej muszą być zaopiniowani przez ministerstwa administracji i cyfryzacji (MAiC) oraz finansów (MF). Resort kierowany przez Bartłomieja Sienkiewicza zwrócił się już do ministerstwa skarbu o udzielenie pełnomocnictwa do wykonywania głosów z akcji.

— Wniosek w tej sprawie jest analizowany — mówi „PB” Magdalena Kobos z resortu skarbu.

Żeby samodzielnie decydować o obsadzie rady nadzorczej wytwórni, MSW potrzebuje zgody rządu. Właśnie tego dotyczy przesłany Radzie Ministrów projekt rozporządzenia. Jak resort spraw wewnętrznych uzasadnia potrzebę zmian?

„Ze względu na rodzaj działalności Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, który obejmuje przede wszystkim wytwarzanie takich dokumentów jak dowody osobiste, paszporty, dokumenty komunikacyjne czy dokumenty dla cudzoziemców, minister (…) spraw wewnętrznych (…) jest ministrem właściwym ze względu na przedmiot działania spółki” — czytamy w piśmie podpisanym przez Piotra Stachańczyka, wiceszefa MSW.

Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że inne resorty nie są zachwycone tym pomysłem. Nie podzielają argumentacji MSW.

— Przedmiot działalności PWPW znacznie wykracza poza zakres przedstawiony w uzasadnieniu— komentuje anonimowo nasz rozmówca z MAiC. Przypomina, że w wytwórni powstają m.in. banknoty dla Narodowego Banku Polskiego czy znaki akcyzowe dla MF. PWPW realizuje też projekty informatyczne na rzecz MAiC i produkuje papier zabezpieczony.

— Zmiana organu nadzorczego oznaczałaby przejęcie kontroli nad spółką przez jej klienta i podmiot aspirujący do roli konkurenta PWPW — mówi nasz rozmówca. Chodzi o Centralny Ośrodek Informatyki, znajdujący się w strukturach MSW, który prowadzi działalność konkurencyjną wobec wytwórni. Oficjalnie zainteresowane resorty nie skomentowały sprawy. [PN]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu