Powiadomienia od spółek z grup do końca miesiąca

opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Szef KAS może nałożyć nawet 1 mln zł kary za nieprzekazanie mu informacji o tym, który podmiot składa raport CbC.

W zasadzie już tylko tydzień dzieli podatników od wypełnienia obowiązku powiadomienia szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o tym, czy grupa kapitałowa, do której należą, ma obowiązek przygotowania i raportowania informacji o grupie podmiotów — czyli raportu Country-by-Country (CbC). Zawiadomienie dotyczy 2016 r. i musi być złożone do 31 października.

— Każda spółka należąca do takiej grupy kapitałowej ma obowiązek złożyć powiadomienie,nawet jeśli sama nie przygotowuje raportu CbC — zwraca uwagę Anna Wcisło, starszy menedżer z Crido Taxand.

Obowiązek złożenia powiadomienia mają spółki z grup kapitałowych, których roczne przychody przekraczają 750 mln EUR rocznie. W zawiadomieniu tym podatnik wskazuje, czy jest spółką dominującą lub wyznaczoną do przygotowania i złożenia raportu CbC dla grupy. Jeżeli ma inną rolę, wówczas wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony raport CbC. Powiadomienie należy złożyć papierowo lub elektronicznie.

Oficjalna wersja wzoru formularza elektronicznego CBC-P jest opublikowana w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych ePUAP (wzór: 2017/10/ 09/44587). Przyjmowanie tego dokumentu ułatwia produkcyjna bramka systemu e-Deklaracje. Za niedopełnienie obowiązku przekazania informacji szefowi KAS grozi kara pieniężna w wysokości nawet do 1 mln zł.

Jak informuje Anna Wcisło, za kolejne lata powiadomienie trzeba będzie składać do końca roku, za który będzie składany raport CbC, czyli za sprawozdawczy rok podatkowy 2017 — do końca grudnia tego roku. Obowiązek złożenia przez grupy kapitałowe informacji o grupie podmiotów wynika z ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami uchwalonej w tym roku w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu