Powiało optymizmem z Bałkanów

opublikowano: 20-02-2018, 22:00

Południowe ramię grupy Asseco rozważa różne scenariusze dla segmentu płatności, który trafi do spółki Payten.

Asseco South Eastern Europe zakończyło 2017 r. z rekordowymi wynikami. Przychody spółki wyniosły 134,5 mln EUR i były o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zysk EBITDA wzrósł o 17 proc., do 25,1 mln EUR, a zysk netto o 10 proc., do 13 mln EUR. Ten rok także zapowiada się dobrze dla informatycznej grupy.

Piotr Jeleński
Zobacz więcej

Piotr Jeleński Marek Wiśniewski

— W minionym roku wskazywaliśmy na konserwatywny optymizm, teraz mogę powiedzieć,że mamy optymizm. Spodziewamy się w 2018 r. wzrostu we wszystkich liniach biznesowych — zapowiada Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE. Potencjalnego osłabienia grupa spodziewa się jedynie w segmencie e-commerce, w którym odczuwa presję na marże.

Dodatkowo ASEE planuje tu wzrost kosztów, szczególnie związanych rozbudową zespołu. Optymizm prezesa wynika m.in. z posiadanego przez grupę portfela zamówień na 2018 r., którego wartość to obecnie 95,1 mln EUR, co oznacza, że jest o 20 proc. wyższy niż rok wcześniej. Portfel zamówień liczony według tzw. pierwszej marży, czyli niezawierającykosztów podwykonawstwa, ma wartość 71,6 mln EUR, czyli jest o 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Po dobrym roku Asseco SEE chce wypłacić wyższą dywidendę niż z zysku za 2016 r., kiedy do akcjonariuszy trafiło 0,48 zł na akcję.

— Rezygnacja z dywidendy musiałaby związać się z nadzwyczajnie wysokimi nakładami inwestycyjnymi, a takich nie przewidujemy — mówi Piotr Jeleński. Asseco SEE rozpoczęło proces wyodrębniania segmentu płatności, jako najbardziej dojrzałego i jednolitego w grupie, do oddzielnej spółki — Payten.

— Spodziewam się, że zmiana ta przyczyni się do jeszcze bardziej dynamicznego wzrostu tego biznesu w naszej grupie — twierdzi Piotr Jeleński. Jak twierdzi, nie wyklucza w przyszłości żadnego scenariusza dla Paytenu, od sprzedaży inwestorowi po debiut na giełdzie, możliwe jest również pozostanie w grupie.

— Zgłaszają się do nas różni inwestorzy zainteresowani naszym segmentem płatności, ale na razie ta spółka nie jest na sprzedaż — mówi prezes. Niewykluczone, że w ciągu kilku miesięcy Payten przejmie od Asseco Western Europe hiszpańską spółkę Necomplus. Negocjacje w tej sprawie trwają od dłuższego czasu. Potencjalna wartość transakcji to kilkanaście milionów euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy