Powiaty kontra małe województwa

opublikowano: 01-03-2016, 22:00

Gierkowskie województwa kontra powiaty

Zwrócenie się przez Krzysztofa Matyjaszczyka, SLD-owskiego prezydenta Częstochowy, do PiS-owskich władców państwa o przystąpienie do prac nad odtworzeniem małego województwa częstochowskiego to przykład inicjatywy i chwalebnie ponadpartyjnej, i merytorycznie bezmyślnej. Próba otwarcia puszki Pandory z województwami utworzonymi przez towarzysza Edwarda Gierka (istniały w latach 1975–98) zderza się w naturalny sposób z lobby powiatowym. Bo przecież albo, albo — na mapie Polski nie da się pomieścić i kilkudziesięciu małych województw, i ponad trzystu ziemskich powiatów.

Częstochowa
Częstochowa
Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl

W apelu prezydenta miasta zdumiewa nawiązanie do obietnic wyborczych prezydenta RP. Andrzej Duda rzeczywiście w czasie kampanii wspominał o „potrzebie swoistej rewitalizacji byłych miast wojewódzkich, którym nie zrekompensowano utraty statusu wojewódzkiego”. Pozostaje jednak tajemnicą, w jaki sposób włodarz Częstochowy z frazy o „swoistej rewitalizacji” wyczytał… odtwarzanie małych województw. Poza tym powinien dawno przyjąć do wiadomości, że obietnice składane przez zwycięzców ubiegłorocznych kampanii wyborczych generalnie są surowcem dla nosa Pinokia.

Jeszcze jedna okoliczność podpowiada, że częstochowska inicjatywa ma raczej marné szansé. Utworzenie małego województwa otaczającego 230-tysięczną lokalną metropolię byłoby realizacją tzw. polaryzacyjno-dyfuzyjnego modelu rozwojowego z zamierzchłej epoki Donalda Tuska. Zgodnie z tamtą filozofią właśnie współpraca między silnymi centrami i ich słabym otoczeniem miała prowadzić do szybszego wzrostu gospodarczego peryferii, którym skapną dyfuzyjne okruchy. Obecnie natomiast obowiązuje ogłoszona przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego doktryna tzw. zrównoważonego rozwoju, realizowanego drogą odgórnego wyrównywania dochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane