Powierzchnie magazynowe na świecie

Izabela Tadra
opublikowano: 18-03-2008, 00:00

Teren wokół portu Heathrow w Londynie utrzymał pozycję najdroższej lokalizacji przemysłowej świata.

Teren wokół portu Heathrow w Londynie utrzymał pozycję najdroższej lokalizacji przemysłowej świata.

Raport „Powierzchnie przemysłowe na świecie” firmy Cushman and Wakefield analizuje najatrakcyjniejsze obiekty przeznaczone na produkcję, logistykę i magazyny w 138 najważniejszych lokalizacjach przemysłowych świata w 52 państwach objętych badaniem.

Coraz droższe

Jak wynika z tegorocznego badania, koszty najmu powierzchni przemysłowych w 2007 r. wzrosły lub utrzymały się na dotychczasowym poziomie w 89 proc. badanych lokalizacji, a spadki odnotowano tylko w 11 proc. W skali globalnej czynsze wzrosły o 6 proc., przy czym największy wzrost odnotowano w Ameryce Południowej (aż o 25 proc.).

Najdroższą lokalizacją jest Londyn. Koszt najmu 1 mkw. w londyńskiej dzielnicy Heathrow wyniósł 211 EUR, czyli 28,90 USD za stopę kw. rocznie. Dublin awansował na pozycję drugą, tuż za nim plasuje się Tokio.

Czarnym koniem na tej liście jest jednak indyjskie miasto Mumbai, które znalazło się na 11. pozycji (wcześniej zajmowało 26.). Odnotowano tu największy wzrost stawek (aż o 94 proc.). Popyt, który doprowadził do tak dużego wzrostu, wynika z niedoborów powierzchni przemysłowej i pobudzany jest przez wzrost gospodarczy tego kraju.

Polska wśród liderów

W pierwszej dziesiątce globalnego rankingu znalazło się aż siedem miast europejskich, ale spośród wszystkich regionów na świecie wzrost najwolniejszy był w Europie i wyniósł w 2007 r. zaledwie 2,5 proc.

W Europie Zachodniej średni wzrost czynszów wyniósł 1,3 proc., natomiast w Europie Środkowej i Wschodniej aż 7 proc. Rynek ten pobudzają producenci i dystrybutorzy, których przyciągają m.in. niższe koszty.

— W ubiegłym roku stawki w Polsce wzrosły o blisko 15 proc., podobny wzrost zanotowano w Europie Środkowo-Wschodniej. Pomimo to pozycja tych krajów w rankingu najdroższych lokalizacji spadła. Umiarkowany wzrost wynika z rosnącej podaży nowoczesnych zasobów, np. w ubiegłym roku w Polsce wzrosły one o 1 mln mkw. — mówi Tomasz Olszewski, szef działu powierzchni magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce.

Do wzrostu stawek w tym roku przyczynią się nowe rynki. Na dojrzałych wzrost będzie wolniejszy, z uwagi na obawy związane z kryzysem na rynku kredytów.

miasta o największym wzroście czynszów*

Pozycja kraj miasto wzrost stawek czynszów

w rankingu (w proc.) w walucie lokalnej

1. Indie Mumbai 94,44

2. Turcja Stambuł 60,00

3. Kolumbia Bogota 54,20

4. Urugwaj Montevideo 38,46

5. Indie New Delhi 30,00 — IMT Manesar

6. Brazylia Sao Paulo 30,00

7. USA San Francisco 29,15

8. Singapur Singapur 26,15

9. Polska Katowice 25,93

10. RPA Cape Town 23,53

*w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu