Powołano zespół ds. rozwoju Polski wschodniej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 12:59

W resorcie rozwoju regionalnego powołano zespół roboczy ds. przygotowania programu rozwoju Polski wschodniej - poinformował we wtorek wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl. Program przewidziany jest do końca 2020 roku.

W resorcie rozwoju regionalnego powołano zespół roboczy ds. przygotowania programu rozwoju Polski wschodniej - poinformował we wtorek wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl. Program przewidziany jest do końca 2020 roku.

Programem rozwoju Polski wschodniej objęte będą województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

"W latach 2007-2013 województwa wschodnie otrzymają z Unii Europejskiej 882 mln euro. Wsparcie tych terenów będzie pochodziło także z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego" - przypomniał wiceminister podczas konferencji "Program rolny na lata 2007-2013", która odbywa się we wtorek w Senacie pod patronatem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Program ten jest częścią programu rozwoju Polski wschodniej. 

"Skala środków i funduszu, która byłaby ograniczona tylko do pieniędzy unijnych, nie spowodowałaby znaczących zmian w gospodarce tych regionów. To tylko część finansów, którą rząd zamierza skierować do tych obszarów. Kolejne pieniądze pochodziłyby z europejskiego funduszu regionalnego" - wyjaśnił wiceminister. "Nie chcę dziś podawać jaka to byłaby kwota, ale myślę, że będzie to wielokrotność 882 mln euro" - dodał.

Jak podkreślił, obecnie najważniejsza jest identyfikacja projektów, które mogłyby być realizowane na wschodzie kraju. "Pomoc z perspektywy finansowej 2007-2013 może być faktycznie dostępna dopiero w 2008 roku. Polska ma zatem dwa lata na przygotowanie działań, dających potencjalnym beneficjentom możliwość przygotowania dokumentacji" - wyjaśnił.

Z harmonogramu prac nad programem wynika, że do końca stycznia ma zostać powołana rada konsultacyjna. Do 21 lutego 2006 r. założenia do programu mają zostać przedstawione rządowi do akceptacji, a do końca sierpnia 2006 r. będą trwały konsultacje społeczne.

W marcu tego roku program ma być przekazany Komisji  Europejskiej. Ostateczna wersja oraz ocena oddziaływania na środowisko, konsultacje społeczne i konsultacje z KE planowane są na początek września 2006 r. Na wrzesień planowane jest również przyjęcie programu przez polski rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane