Powoli, ale konsekwentnie w górę

MJ
opublikowano: 27-02-2007, 00:00

Kilka niepokojących zjawisk nie może powstrzymać dalszej poprawy koniunktury w budownictwie.

Kilka niepokojących zjawisk nie może powstrzymać dalszej poprawy koniunktury w budownictwie.

Rok 2006 przyniósł 15-procentowy wzrost rynku.

— Coraz więcej firm angażuje się w projekty deweloperskie. Deweloperzy napotykają jednak na poważne ograniczenia wynikające z braku terenów inwestycyjnych. Jeśli przepisy związane z planowaniem przestrzennym zostaną uporządkowane i uproszczone, to skala ich działalności może się zwiększyć kilkakrotnie — podkreśla Szymon Jungiewicz, analityk z PMR.

Dzięki inwestycjom międzynarodowych deweloperów bardzo dobrze rozwija się także budownictwo komercyjne.

Lokowanie nieruchomości handlowych w miastach lub ich okolicach cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, bo siła nabywcza Polaków stopniowo się zwiększa.

— W najbliższych latach należy się spodziewać wzrostu zapotrzebowania usługi firm wyspecjalizowanych w realizacji projektów drogowo-mostowych i związanych z ochroną środowiska, takich jak oczyszczalnie ścieków czy sieci wodno-kanalizacyjne. Dostosowywanie kraju do standardów unijnych w tej dziedzinie potrwa wiele lat i spowoduje, że zapotrzebowanie na usługi przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w generalnym wykonawstwie będzie wysokie — twierdzi Krzysztof Opałka, dyrektor dywizji budownictwa drogowo-mostowego firmy Skanska.

Najpoważniejszym czynnikiem ograniczającym wzrost mocy produkcyjnych firm budowlanych w Polsce jest brak pracowników. Rozwiązaniem może być otwarcie rynku pracy dla specjalistów z Ukrainy, Białorusi, a nawet Chin.

— Trudności związane z pozyskiwaniem kadr mogą doprowadzić do konsolidacji firm z branży — wyjaśnia Szymon Jungiewicz.

Niepokój mogą budzić powtarzające się informacje o unieważnianiu dużych przetargów publicznych z powodu zawyżonych, zdaniem ogłaszających te przetargi, kosztów w ofertach. Ogłaszający przetargi nie biorą jednak pod uwagę aktualnej sytuacji na rynku budowlanym, która wiąże się ze wzrostem kosztów ponoszonych przez firmy. Obecnie największe przedsiębiorstwa budowlane w Polsce mają pełne portfele zamówień i nie zależy im na zdobywaniu każdego pojawiającego się zlecenia. Wybierają takie, które zagwarantują im atrakcyjne marże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Powoli, ale konsekwentnie w górę