Powrót hossy? To pułapka

Cezary Koprowicz
opublikowano: 25-01-2008, 00:00

Zwycięska bitwa o ocalenie giełd w Ameryce w środę (Dow Jones wzrósł o 2,5 proc.) i czwartkowa euforia na rynkach Europy mogą wielu inwestorów skusić do powrotu na rynek akcji. Chęć odkucia jest czymś naturalnym. Tym bardziej że polscy inwestorzy ponieśli zbyt surową karę za problemy amerykańskiej gospodarki. Nasze straty idą w dziesiątki procent, gdy polska gospodarka pędzi, a firmy płacą nam coraz więcej. Zgubiła nas chciwość i pęd do jeszcze wyższych zarobków. Przed rokiem nie interesowały nas stopy zwrotu 15- -20 proc. Chcieliśmy 40, 50 proc., bo tak rosły indeksy. Zapomnieliśmy o zasadach. Nie szczędziliśmy pieniędzy na drogie akcje. Dziwne, bo gdy mamy kupić lodówkę, pralkę czy samochód, czekamy na okazję. Porównujemy ceny i kłócimy się z dilerami o jak najwyższy rabat.

Jeśli nie mamy odpowiedniego zdrowia i kapitału, by zaakceptować ryzyko strat, to nie wracajmy na rynek akcji. To może być tylko odbicie, czyli pułapka. Wykorzystajmy nauczkę. Zróbmy bilans strat i zastanówmy się, jak się odkuć (patrz obok). Atrakcyjność obligacji na tle giełdy wygląda teraz zupełnie inaczej niż przed rokiem.

Dużo do zrobienia jest też w naszym domowym portfelu. Statystyki mówią, że zarabiamy coraz więcej. Nie musimy przejadać wszystkich dochodów. Może to Alan Greespan i George Soros mają rację, ostrzegając przed światową recesją? Wtedy zaskórniaki mogą się przydać. Jeśli mamy długi, to zastanówmy się nad ich szybszą spłatą. Przejrzyjmy oprocentowanie naszych kredytów, kart kredytowych i debetów. Może konkurencja ma tańsze? Wtedy będziemy mogli odłożyć jeszcze więcej pieniędzy. Choćby po to, by wrócić na rynek akcji w spokojniejszych czasach, gdy Ameryka przestanie zarażać świat obawami o recesję.

Cezary

Koprowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu