Powstanie strategia wejścia Polski do strefy euro-NBP

opublikowano: 23-07-2002, 20:17

WARSZAWA (Reuters) - Narodowy Bank Polski (NBP) i ministerstwo finansów rozpoczęły prace nad długookresową strategią wejścia Polski do strefy euro, powiedział we wtorek przedstawiciel banku centralnego.

Strategia ta ma określać zarówno politykę kursową Polski przed wejściem do strefy euro, jak i plany fiskalne, które mają umożliwić spełnienie kryteriów niezbędnych do przyjęcia wspólnej waluty.

"Jest jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach, bo dopiero zaczęliśmy pracować we wspólnej komisji" - powiedział dziennikarzom wiceprezes NBP Jerzy Stopyra.

"Jednak ostateczny dokument będzie musiał zawierać dokładny plan wejścia Polski do strefy euro" - dodał.

Stopyra nie chciał powiedzieć, czy plan ów będzie także zawierał preferowany kurs po jakim złoty zwiąże się z euro w ramach systemu ERM II, zwanym poczekalnią do strefy euro.

Powołując się na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Bogusława Grabowskiego PAP podał, że komisja przygotuje kalendarium wejścia Polski do strefy euro do końca sierpnia.

Jednak zarówno Stopyra jak i przedstawiciele ministerstwa finansów zaprzeczyli, jakoby istniała wyznaczona data zakończenia prac komisji.

Swoją strategię wejścia do unii monetarnej ujawnił ostatnio inny kandydat do UE - Węgry. Dzięki niej inwestorzy mogą przewidywać, w jakim tempie rentowności węgierskich obligacji będą się przybliżać do rentowności papierów krajów unijnych.

STANOWISKO RZĄDU WCIĄŻ NIEJASNE

Przedstawiciele NBP chcieliby przyjęcia przez Polskę euro "raczej szybciej niż później", ale nowy minister finansów Grzegorz Kołodko nie ujawnił jeszcze swojego poglądu w tej sprawie. Rynek szacuje, że Polska wejdzie do strefy euro w 2007-2008 roku, czyli w trzy, cztery lata po wejściu do UE.

Deficyt budżetowy w kraju będącym członkiem strefy euro nie może przekraczać trzech procent PKB. Tymczasem obecnie w Polsce deficyt finansów publicznych przekracza pięć procent, a stojący w obliczu spadku popularności lewicowy rząd nie spieszy się z redukowaniem wydatków.

"W tej strategii rząd będzie zmuszony do przedstawienia swoich długoterminowych planów fiskalnych (...) i zaprezentowania swojego poglądu w sprawie daty wejścia Polski do eurolandu" - powiedział Grabowski.

Przed przyjęciem euro Polska będzie musiała na dwa lata związać swoją walutę z euro w ramach systemu ERM II i także w tym przypadku nie jest do końca jasne, jak zamierza kształtować politykę kursową przed przystąpieniem do tego systemu.

Rząd opowiada się za dewaluacją złotego przed wejściem do systemu ERM II, podczas gdy bank centralny uważa taki krok za niepotrzebny. Obecnie kurs złotego jest w pełni uwolniony.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Powstanie strategia wejścia Polski do strefy euro-NBP