Powstanie superlaboratorium

MBE
opublikowano: 15-06-2012, 00:00

Badania w nowoczesnym ośrodku badawczym, jaki powstanie w stolicy, będą mogli prowadzić studenci, naukowcy i przedsiębiorcy.

Warszawa będzie miała jeden z najnowocześniejszych budynków badawczo-rozwojowych w Europie. Specjalistyczne Laboratorium Centralne będzie jednym z elementów Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT), które powstanie na Ursynowie przy ulicy Poleczki 19. CEZAMAT będzie kompleksem laboratoriów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt badawczy. Jak zapewniająpomysłodawcy inwestycji — konsorcjum ośmiu warszawskich ośrodków naukowych — umożliwią one w niedalekiej przyszłości prowadzenie zaawansowanych badań nad nowoczesnymi materiałami i technologiami.

Z nowoczesnej infrastruktury Laboratorium Centralnego będą mogli korzystać naukowcy z Polski i zagranicy. Swoje badania będą mogli prowadzić tam doktoranci i studenci polskich oraz zagranicznych uczelni. Dostęp do nich będą mieli również pracownicy przedsiębiorstw z kraju i zagranicy, zainteresowani współpracą badawczą i rozwojową.

— Tak nowoczesny ośrodek badawczy z pewnością nie tylko pomoże nam zatrzymać w kraju najzdolniejszą kadrę inżynierską i naukową, ale poprzez proaplikacyjny charakter badań, będzie miał realny wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki — mówi prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych spółki CEZAMAT.

Budowa Laboratorium Centralnego ma zakończyć się w 2015 r. Ale badania w ramach projektu CEZAMAT są już prowadzone w laboratoriach środowiskowych Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu