Czytasz dzięki

Powstanie system do liczenia kopciuchów

opublikowano: 08-10-2019, 22:00

33,2 mln zł ma kosztować budowa Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji.

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) w trybie obiegowym opiniuje złożony przez pełnomocnika premiera ds. smogu, jednocześnie prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Piotra Woźnego opis założeń projektu informatycznego: „Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji” (ZONE). Beneficjentem projektu ma być ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), w którym „minister od smogu” pełni rolę pełnomocnika ds. informatyzacji, jest też przedstawicielem tego resortu w KRMC. Budowa systemu ma kosztować 33,2 mln zł, w tym 85 proc. z pieniędzy będzie pochodziło z UE, a dokładnie z drugiej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przeznaczonego na e-administrację. Najwięcej kosztować będzie oprogramowanie (18,5 mln zł) i infrastruktura (6 mln zł). Na 5,4 mln zł szacowane są koszty zarządzania i wsparcia. Finansowane z budżetu państwa koszty utrzymania systemu w ciągu pięciu lat szacowane są na 15,3 mln zł.

Projekt, który ma realizować MPiT, ma na celu utworzenie systemu informatycznego,który zapewni funkcjonowanie nowo tworzonego rejestru — Centralnej Ewidencji Budynków, w których eksploatowane są źródła ciepła o nominalnej mocy mniejszej niż 1 MW (CEB). Przez zebranie pojedynczych informacji do jednego systemu ma on pomóc w podejmowaniu decyzji, które docelowo wpłyną na poprawę jakości powietrza w Polsce.

„Uruchamiając e-usługi, umożliwi się obywatelom realizację ich obowiązków (przeglądy kominiarskie, inwentaryzacja źródeł ciepła) oraz efektywniejsze zarządzanie swoimi wydatkami na ogrzewanie budynków, wykorzystując przejrzysty system pozwalający na uzyskanie dofinansowania na termomodernizację i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (kopciuchy)” — czytamy w opisie projektu.

Zgodnie z harmonogramem umowa z wykonawcą systemu ZONE ma być podpisana do końca sierpnia 2020 r. Do końca października 2021 r. mają zostać wdrożone cztery komponenty systemu ZONE w wersji produkcyjnej: Centralna Ewidencja Budynków, Portal systemu ZONE, moduł uwierzytelniania i autoryzacji oraz moduł zarządzania CEB. Wdrożenie produktów projektu w wersji produkcyjnej planowane jest na koniec września 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane