POWT-OPIS-Po udanych testach giełdy w USA ruszą 17 IX

Bank Ochrony Środowiska SA
opublikowano: 17-09-2001, 07:35

(Depesza uzupełniona o tło, komentarze szefów giełd)

NOWY JORK (Reuters) - Giełdy w Nowym Jorku wznowią działalność w poniedziałek, ponieważ testy przeprowadzone w weekend powiodły się, powiedział prezes Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE) Richard Grasso.

"Nasze systemy są gotowe na poniedziałkowe otwarcie" - powiedział Grasso. Dodał, że NYSE, największa giełda na świecie nie ucierpiała podczas ataku.

Budynek NYSE, który jest wizytówką Wall Stret, został przyozdobiony wielką amerykańską flagą. Teren dookoła giełdy jest nadal pokryty gęstą warstwą białego pyłu, który próbują usunąć jeżdżące ulicami polewaczki.

Testy rozpoczęły się w sobotę o godzinie 14.00 czasu warszawskiego i zakończyły się sukcesem, powiedział Grasso podczas konferencji prasowej. Najważniejszy test dotyczył połączenia giełdy przez linie telefoniczne z domami maklerskimi.

Rynki finansowe USA zostały sparaliżowane we wtorek, gdy dwa porwane samoloty pasażerskie uderzyły w dwa 110-piętrowe budynki World Trade Centre (WTC). Ocenia się, że pod gruzami WTC zginęło około 5.000 osób.

Sam budynek NYSE nie ucierpiał w wyniku ataku, jednak wstrzymanie operacji przez wiele domów maklerskich, kłopoty z łącznością i brak dostępu do dolnego Mahnattanu uniemożliwiły wznowienie obrotu akcjami.

"W oparciu o dzisiejszą ocenę działania naszych systemów i połącznia systemów naszych brokerów, handel zostanie wznowiony w poniedziałek zarówno na NYSE jak i na Nasdaq" - powiedział Grasso.

W odzielnym oświadczeniu, giełda elektroniczna Nasdaq poinformowała, że testy przeprowadzone przez weekend były "bardzo udane", a zarówno giełda, system komunikacji elektronicznej i uczestnicy rynku będą gotowi na poniedziałkowe otwarcie.

"To był jeden z naszych najbardziej udanych testów kiedykolwiek. Jesteśmy gotowi na wznowienie handlu w poniedziałek" - poinformował w komunikacie szef giełdy Nasdaq Hardwick Simmons.

Rynek amerykańskich papierów skarbowych wznowił obroty w czwartek. Również w poniedziałek rozpocznie się handel na nowojorskiej giełdzie towarowej.

W wyniku ataku przerwana została łączność na dolnym Manhattanie. Po zawaleniu się World Trade Center uszkodzona została stacja przekaźnikowa należąca do Verizon Communications.

AMBITNY PLAN

Na rogu Broadway i Wall Street pracownicy nowojorskiej firmy elektrycznej Consolidated Edison pracowali nad połączeniem masywnych miedzianych kabli.

"Dołożymy wszelkich starań, by to naprawić. Gaz nadal nie działa, ale pracują nad tym. Skończymy przed poniedziałkiem" - powiedział jeden z robotników, Steve Dellasalla.

Burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani powiedział w piątek, że uczyni co w jego mocy, aby przywrócić działanie jak największej cześci Wall Street.

Wynajęto 50 prywatnych autobusów, które mają pomóc w przetransportowaniu do pracy 3.200 pracowników NYSE, powiedział Grasso. Giełda dostarczy swoim pracownikom 5000 masek, które ochronią ich przed zanieczyszczeniami, które nadal unoszą się nad dolnym Manhattanem.

Zacieśniona zostanie również ochrona, chociaż galeria dla zwiedzających będzie otwarta.

W HOŁDZIE OFIAROM

Jednak poniedziałek nie będzie tylko kolejnym dniem handlu na giełdzie w Nowym Jorku. W wyniku wtorkowego ataku wiele ze 180.000 osób, które pracują na Wall Street, utraciło bliskich i przyjaciół.

Poniedziałkowa sesja rozpocznie się od tradycyjnego dźwięku dzwonka po, którym nastąpią dwie minuty ciszy, którymi Wall Street zamierza uczcić pamięć ofiar i ich rodzin.

Potem dzwon zabrzmi ponownie, a notowania będą wznowione między innymi przez przedstawiciela nowojorskiej straży pożarnej, sił ratunkowych i medycznych.

W uroczystości wezmą udział również burmistrz Nowego Jorku Giuliani, gubernator stanu Nowy Jork George Pataki oraz sekretarz skarbu Paul O'Neill, podała giełda.

Przerwa w notowanich trwała przez cztery kolejne sesje, najdłużej od I Wojny Światowej, powiedział prezes NYSE.

"Dobre jest to, że inwestorzy będą mieli czas nabrać dystansu i podjąć rozsądne decyzje" - uważa Grasso.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank Ochrony Środowiska SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / POWT-OPIS-Po udanych testach giełdy w USA ruszą 17 IX