Pożar ugaszony, tak miało być

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

Potencjał do kontynuacji korekty wzrostowej pary EUR/USD się wyczerpał. Niezależnie od środowych ustaleń polityków.

Na początku września pisałem w „PB”, że niekontrolowana niewypłacalność Grecji jest bardzo mało prawdopodobna. Nie znamy jeszcze ostatecznych uzgodnień październikowego szczytu, ale jest niemal pewne, że porozumienie będzie. Znamy też jego ogólny zarys. Kolejny pożar został tym samym przygaszony. Nie należy wyciągać jednak zbyt daleko idących wniosków.

Obserwując rynki w październiku, łatwo poddać się dobrym nastrojom. Stąd już tylko krok do stwierdzenia, że skoro notowania euro i akcji wzrosły tak mocno jeszcze przed szczytem, to teraz, gdy niepewność zostanie usunięta, wzrosną jeszcze bardziej. Szczególnie w odniesieniu do euro nie musi tak być.

Wraz ze wzrostem notowań euro względem dolara nie zmieniły się istotnie oczekiwania dotyczące stóp procentowych w strefie euro. Rynek uwzględnia 1-2 obniżki stóp w perspektywie 12 miesięcy, a zmiana na stanowisku prezesa Europejskiego Banku Centralnego (ECB) powinna ułatwić radzie zwrot w polityce monetarnej. Czynnik ten zatem w średniej perspektywie będzie wpływał niekorzystnie na notowania euro.

Obserwujemy ostatnio wyraźny rozdźwięk pomiędzy danymi z USA i ze strefy euro. O ile w USA widzimy wyhamowanie spowolnienia, a nawet pewien wzrost aktywności, o tyle w strefie euro koniunktura systematycznie się pogarsza. Widać zresztą rozdźwięk pomiędzy amerykańskimi i europejskimi indeksami giełdowymi — nie widać tego natomiast na parze EUR/USD.

Perspektywy ekonomiczne dla strefy mogą ulec jeszcze pogorszeniu. Banki będą musiały zdobywać kapitał na rynku, co wpłynie negatywnie na ceny, lub też redukować swoje bilanse, co z kolei wpłynie negatywnie na akcję kredytową. To może sprawić, że różnica w skali spowolnienia pomiędzy Europą a USA będzie jeszcze ostrzejsza.

Wiele wskazuje zatem na to, że niezależnie od środowych ustaleń polityków potencjał do kontynuacji korekty wzrostowej pary EUR/USD się wyczerpał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy