Poziom wsparcia bardziej ważny od danych makro

Artur Szymański
opublikowano: 26-09-2007, 00:00

Informacje o znaczeniu fundamentalnym ustąpiły miejsca giełdowej technice — taki wniosek można wysnuć z przebiegu wtorkowej sesji na GPW. Nie miały wpływu lepsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej, podczas gdy ewidentny wpływ na zachowanie WIG20 miała dolna granica luki hossy sprzed tygodnia.

Indeks największych spółek trzykrotnie podczas sesji docierał do wsparcia 3663 pkt, wyznaczanego przez wspomnianą w pierwszym akapicie barierę, i tyle samo razy się od niej odbijał. Podobnie jak dzień wcześniej, spadkowi cen akcji nie towarzyszyły poważne obroty, co pozwala z umiarkowanym optymizmem spoglądać w najbliższą przyszłość. Takie niezdecydowanie sprzedających wygląda na razie niegroźnie.

Nieco słabiej od największych spółek GPW zachowały się spółki średniego i małego kalibru. O ile WIG20 stracił na wartości 0,77 proc., o tyle mWIG40 zniżkował o 1,3 proc., a sWIG80 poszedł w dół o 0,9 proc. Drugą kolejną sesję najcięższym balastem były banki. Do spadkowiczów dołączył również KGHM, tracąc na zamknięciu 1,7 proc. Za jeden walor miedziowego kombinatu inwestorzy płacili 123,8 zł.

Poniedziałkowy spadek odrobił w większości natomiast Polimex-Mostostal, idąc w górę o 3,6 proc., do 10,77 zł. Dziewiątą kolejną sesję drożały akcje Polnordu, ale spółka ze stajni Ryszarda Krauzego wytraciła ostre tempo z trzech poprzednich sesji. Zbliża się chyba nieuchronna realizacja zysków.

Co dalej?

Drugi ODDECH

Na razie można mówić jedynie o płytkiej, naturalnej korekcie po pokaźnym wzroście z ubiegłej środy. W takich sytuacjach zwykło się mówić o łapaniu przez inwestorów drugiego oddechu. Nie wydaje się, by niedźwiedzie miały nagle mocniej przycisnąć — chyba że powodów do sprzedaży akcji dostarczą inwestorzy w USA. Na Wall Street początek sesji był jednak wczoraj spokojny. Niewykluczone wręcz, że po niższym od oczekiwanego spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym nowojorskie indeksy zanotują na koniec dnia lekki wzrost.

Artur Szymański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu