Poznań chce zarobić na parkingach 15 mln zł

Piotr Wielicki
opublikowano: 09-03-2001, 00:00

Poznań chce zarobić na parkingach 15 mln zł

Zakup 260 parkomatów Siemensa będzie kosztować budżet miasta 9 mln zł

Według szacunków władz Poznania, działalność Strefy Parkowania w centrum miasta przyniesie w tym roku co najmniej 15 mln zł. Ceny miesięcznych abonamentów dla firm ze ścisłego centrum miasta wzrosną z 300 do 1000 zł.

Jacek Tomaszewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, szacuje, że w 2001 r. działalność Strefy Parkowania przyniesie o 4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Na raty

— Z naszych obliczeń wynika, że z działalności strefy przekażemy budżetowi miasta do końca roku co najmniej 15 mln zł. Jeżeli prognozy się sprawdzą, rok 2001 będzie rekordowym pod względem wpływów z działalności strefy — przewiduje Jacek Tomaszewski.

Co miesiąc strefa dostarczy około 1,2 mln zł. 25-30 proc. dochodów z jej działalności to koszty utrzymania biura strefy. Reszta pieniędzy przeznaczana jest na utrzymanie i remonty dróg miejskich. Od tego roku przez kolejne trzy lata część środków ZDM zamierza przeznaczać na pokrycie kosztów zakupu parkomatów.

— Zakup 260 urządzeń to wydatek rzędu 9 mln zł. Zgodnie z warunkami przetargu na dostarczenie i montaż parkomatów, miasto będzie spłacać tę inwestycję w ratach przez trzy lata. Co miesiąc będzie to kwota około 250 tys. zł — dodaje Jacek Tomaszewski.

Przetarg na montaż parkomatów wygrał Siemens. Firmy, które nie zdobyły zamówienia (Stralfors i Project & Parking), odwołały się do Urzędu Zamówień Publicznych. Sprawa ma się wyjaśnić 20 marca, co opóźni dostawę urządzeń do Poznania. Siemens potrzebuje około miesiąca na ich montaż. Władze miasta nie chcą jednak odkładać zapowiedzianego na 1 kwietnia 2001 r. podziału strefy parkowania na trzy obszary.

— Chcemy, by w Strefie Parkowania, zwłaszcza w strefie A, cały czas odbywała się rotacja pojazdów. Jedynym sposobem jest podniesienie opłat — wyjaśnia Jacek Tomaszewski.

Władze miejskie oczekują, że zmiany spowodują, iż w strefie A będzie stale wolnych od 25 proc. miejsc postojowych.

330 proc. podwyżki

Zmiany dotyczą też firm, które mają siedziby na terenie strefy. Mogą one wykupić nieograniczoną liczbę abonamentów miesięcznych. Te, których siedziby znajdują się w obrębie strefy, mają prawo do 1-3 ulgowych abonamentów (w zależności od liczby zatrudnionych). Instytucje publiczne (np. Urząd Wojewódzki, NIK, ZUS) mogą wykupić je z 50-proc. zniżką. Pozostałe firmy za wykup jednego miejsca postojowego w ścisłym centrum (strefa A) będą musiały zapłacić co miesiąc aż 1 tys. zł (do tej pory 300 zł). W zależności od liczby pracowników mogą skorzystać z 1-3 abonamentów z 25-proc. zniżką.

W powiększonych granicach Strefy Parkowania znalazło się 6,3 tys. ogólnodostępnych miejsc postojowych (wcześniej było ich 2,3 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane