Poznań odnowi budynki komunalne

Piotr Górski
21-02-2001, 00:00

Poznań odnowi budynki komunalne

Ponad 40 budynków mieszkalnych w centrum Poznania ma szanse otrzymać nowe elewacje, poprawić się może standard lokali. Na modernizację i naprawę kamienic miasto wyda z budżetu w 2001 r. 60 mln zł.

Wydatki na remont mieszkań będą finansowane (60 mln zł) wyłącznie z czynszów regulowanych (ich poziom w Poznaniu jest najwyższy z dopuszczonych prawem). Władze Poznania liczą jednak na uchwalenie przez Sejm ustawy remontowej. Wtedy państwo refundowałoby odsetki od kredytów zaciąganych na prace modernizacyjne w mieszkaniówce. Zdaniem Przemysława Smulskiego, członka zarządu Poznania, miasto zaciągnęłoby wtedy kredyty, które pozwoliłyby szybko unowocześnić lokale mieszkalne.

Wkrótce zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie prac.

Do naprawy

Skala zadań remontowych w stolicy Wielkopolski jest duża. Gmina jest wyłącznym właścicielem blisko 400 budynków, zazwyczaj w kiepskim stanie technicznym. 60 z nich przeznaczonych jest do rozbiórki i wykonywane w nich będą tylko prace zabezpieczające.

Z udziałem miasta działa w Poznaniu około 700 wspólnot mieszkaniowych. Współpraca z nimi (zrzeszają obligatoryjnie wszystkich indywidualnych właścicieli mieszkań) była źródłem konfliktów. Przemysław Smulski przyznaje, iż gmina czasem nie wnosiła przewidzianych udziałów do funduszy remontowych. Teraz się to zmienia.

Miasto proponuje sfinansowanie remontu i rozliczenie jego kosztu w formie wieloletniej zaliczki. Wydaje się to atrakcyjne dla współwłaścicieli, bo zwalnia ich ze zbierania funduszy na remonty. Nie rozwiązuje jednak kwestii nierówności stron we wspólnotach, gdzie zdarza się, że gmina (właściciel większości udziałów w kamienicy) narzuca członkom wspólnoty skalę prac i udział w kosztach.

Odpowiednia kalkulacja

Zdaniem indywidualnych współwłaścicieli, kalkulacja remontów, a także nadzór nad nimi, pozostawia wiele do życzenia i jest zarzewiem konfliktów. Właściciele mieszkań nie chcą się np. godzić na płacenie za wymianę wciąż jeszcze sprawnej stolarki okiennej, zwłaszcza w tych lokalach komunalnych, które gmina zamierza sprzedawać na preferencyjnych warunkach.

Bardzo kontrowersyjne jest też takie ustalanie kosztów utrzymania budynków, by miasto uzyskiwało przychody. Przemysław Smulski zapowiada jednak zmiany korzystne dla członków wspólnot. Na przykład miasto będzie wynajmować po cenach rynkowych mieszkania (np. od spółdzielni) i dysponować nimi w sytuacjach wymagających szybkiego zakwaterowania (klęski żywiołowe, katastrofy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Górski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Poznań odnowi budynki komunalne