Poznań ruszył z nowym programem mieszkaniowym

  • PAP
opublikowano: 17-10-2021, 18:44

Magistrat i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zaoferują mieszkania na wynajem po cenach niższych niż rynkowe. W pierwszym etapie powstanie 199 lokali.

Urzędnicy ze stolicy Wielkopolski i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS) poinformowali, że program "POZnań - i zamieszkaj" stanowi "alternatywną i tańszą, a przede wszystkim stabilniejszą, formę najmu w stosunku do najmu na rynku komercyjnym". Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania przez najemcę z dopłaty do czynszu, co może znacznie obniżyć koszty utrzymania lokalu.

Nabór wniosków rozpoczął się 15 października i potrwa do 15 listopada. Jak tłumaczył poznański magistrat, „oferta skierowana jest przede wszystkim do poznańskich rodzin i osób, które planują jej założenie lub też myślą o poprawie warunków lokalowych. Udział w programie mogą wziąć również osoby, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać ze stolicą Wielkopolski”.

Mieszkania z niskim wkładem i możliwą dopłatą

Magistrat podał, że miejski program gwarantuje m.in. stabilność i długotrwałość najmu - 15 lat z możliwością przedłużenia, lokale wykończone w standardzie "pod klucz" - gotowe do umeblowania i zamieszkania, bez konieczności ponoszenia nakładów na wykończenie, umiarkowany czynsz najmu, niższy od rynkowego - nieprzekraczający 18 zł/m2, niskie zaangażowanie środków własnych przyszłego najemcy na wpłatę partycypacji w kosztach budowy lokalu - nie więcej niż 20 proc., a także możliwość wystąpienia o dopłatę do czynszu z Funduszu Dopłat - dopłata może wynieść nawet około 8 zł do m2 powierzchni mieszkania.

Urząd Miasta Poznania podał, że mieszkania będą zlokalizowane na poznańskim Strzeszynie w rejonie ulic Literackiej, Jana Wiencka i Adama Poszwińskiego.

W ramach I etapu inwestycji, którego zakończenie planowane na I kwartał 2024 r., powstanie 5 budynków z 199 mieszkaniami o powierzchni od 30 m2 do 65 m2 oraz 6 lokali usługowych. Dostępne będą mieszkania 1, 2, oraz 3-pokojowe, wykończone w standardzie "pod klucz" - gotowe do umeblowania i przyjęcia lokatorów. Prawie wszystkie lokale będą posiadały balkon. 20 z nich będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

„Budynki będą wyposażone w windę, wózkarnię, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Na terenie osiedla pojawią się również zewnętrzne parkingi rowerowe. W projekcie uwzględniono budowę placu zabaw oraz miejsca z infrastrukturą sportową. W lokalach usługowych powstanie m.in. przychodnia lekarska. W pobliżu planowane jest utworzenie stacji roweru miejskiego” – podał magistrat.

Warunki udziału w programie POZnań - i zamieszkaj

Planowana jest także realizacja II etapu inwestycji, w ramach którego ma powstać ponad 350 lokali mieszkalnych.

Osoby zainteresowane udziałem w programie składają wniosek elektronicznie, do Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dokumenty i oświadczenia potwierdzające spełnienie warunków udziału w programie, tj. warunku dochodowego oraz braku tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie Poznania. Do wniosku należy dołączyć również dokumenty potwierdzające możliwość uzyskania punktów, zgodnie z przyjętym systemem kwalifikacji punktowej, który decyduje o kolejności umieszczenia osób na liście najemców.

Magistrat podał, że punkty można uzyskać m.in. za liczbę posiadanych dzieci, rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu, bycie osobą z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowe punkty otrzymają również osoby, które do tej pory zajmowały lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Warunkiem jest rezygnacja z obecnie zajmowanego mieszkania. Umowę najmu lokalu zawiera PTBS sp. z o.o., po zawarciu z osobą wpisaną na listę najemców umowy partycypacji oraz wpłaceniu partycypacji i kaucji zabezpieczającej.

Inwestycja jest finansowana z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, grantów z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, a także partycypacji najemców w kosztach budowy lokali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane