Poznań sprzedaje mieszkania komunalne

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 01-02-2001, 00:00

Poznań sprzedaje mieszkania komunalne

Po zastoju spowodowanym procesem legislacyjnym ustawy o powszechnym uwłaszczeniu, samorząd Poznania przygotował nowe procedury umożliwiające sprzedaż mieszkań komunalnych. Miasto chce uzyskać z tego przedsięwzięcia prawie 8 mln zł.

Urzędnicy odpowiedzialni za gospodarkę miejskimi zasobami mieszkaniowymi zgodnie twierdzą, że w drugiej połowie 2000 roku zainteresowanie sprzedażą lokali komunalnych w Poznaniu było bardzo ograniczone ze względu na oczekiwania związane z ustawą uwłaszczeniową. Gdy regulacje te przepadły w parlamencie, zainteresowanie kupnem mieszkań komunalnych powróciło.

Według przedstawicieli poznańskiego Zarządu Geodezji i Katastratu Miejskiego GEOPOZ miasto zamierza uzyskać w tym roku ze sprzedaży mieszkań komunalnych 7,8 mln zł. Aleksandra Konieczna, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Urzędu Miejskiego w Poznaniu twierdzi, że do tej pory wpłynęło do tej instytucji 730 wniosków od osób zainteresowanych wykupem mieszkań.

— Po ustaleniu przez nas stanu prawnego i dokonaniu wyceny mieszkania przez rzeczoznawcę przesyłamy dokumenty do GEOPOZU, który przepro- wadza sprzedaż mieszkań — wyjaśnia Aleksandra Ko- nieczna.

Nabywcy mieszkań komunalnych w Poznaniu mogą przy ich kupnie liczyć na bonifikatę do 90 proc. wartości mieszkania. Jej wysokość zależy od tego, w jakim stopniu nabywca spełnia kryteria ustalone w uchwale poznańskiej rady miejskiej z 17 października 2000 roku.

Według tej uchwały, miasto zgadza się na bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkań komunalnych wysokości 65 proc. i dodatkowo na 1,5 proc. za każdy rok zamieszkiwania w lokalu. W przypadku jednorazowej zapłaty ceny mieszkania komunalnego, nabywca może liczyć na bonifikatę wysokości 25 proc. Udziela się jej od ceny ustalonej po zastosowaniu zniżki z tytułu prawnego do lokalu (65 proc.) i okresu zamieszkiwania.

Uchwała weszła w życie od 1 stycznia 2001 roku. Pieniądze ze sprzedaży mieszkań komunalnych powinny zacząć spływać do miejskiej kasy pod koniec pierwszego kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Poznań sprzedaje mieszkania komunalne