Pożyczą rekordowo tanio, oddadzą za pół wieku

Brytyjskie biuro zarządzania długiem sprzedało warte 1,5 mld obligacje zapadające w 2068 r., informuje agencja Bloomberg.

Zbliżająca się wraz z ożywieniem w brytyjskiej gospodarce perspektywa podwyżki stóp procentowych nie zniechęca inwestorów do obligacji emitowanych przez rząd. Dowód to zakończona sukcesem wtorkowa emisja obligacji 53-letnich. Całość oferty znalazła nabywców po rentownościach sięgających 2,62 proc. To oznacza najniższe oprocentowanie tego typu obligacji w historii, odkąd ich emisja z 2012 r. została sprzedana przy oprocentowaniu 3,28 proc.

Łatwość, z którą brytyjski skarb sprzedał obligacje z tak długą zapadalnością (a więc charakteryzujące się największą wrażliwością na zmiany stóp procentowych) może dziwić. Inwestorzy spodziewają się,  że bank Anglii może podnieść stopy procentowe, jeżeli na takie działanie zdecyduje się amerykańska Rezerwa Federalna. Od początku roku brytyjski rynek obligacji przyniósł jedną z dwóch najniższych stóp zwrotu, zanotowanych na rynkach papierów skarbowych krajów dojrzałych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pożyczą rekordowo tanio, oddadzą za pół wieku