Pożyczki między przedsiębiorcami

Paweł Chodziński
opublikowano: 01-08-2006, 00:00

Czy wszystkie umowy pożyczki podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Czy może być zwolniona od niego pożyczka rzeczy, które mają posłużyć do budowy trakcji kolejowej?

- W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlega każda umowa pożyczki. Stawka podatku wynosi dwa procent od kwoty lub (dla pożyczki niepieniężnej) od wartości pożyczki. Jednak ustawa przewiduje wiele zwolnień. Artykuł 9 pkt 10 g przewiduje zwolnienie od dwuprocentowego podatku, pod warunkiem udokumentowania, że pożyczone pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Rzeczy oznaczone co do gatunku — jak w tej sprawie — winny zostać wykorzystane w tym samym terminie. Ustawodawca nie określił, jak rozumieć sformułowanie „na rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej”. Warto podkreślić, że jeśli zostanie uchwalona i wejdzie w życie rządowa propozycja zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, to od 1 stycznia 2007 r. omawiane zwolnienie przestanie istnieć.

W jaki sposób proponowane zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych wpłyną na sposób opodatkowania pożyczek udzielanych między przedsiębiorcami?

- Sejm zajmuje się projektem zmieniającym m.in. ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych (Druk Sejmowy nr 736). Jeżeli projekt zostanie uchwalony i wejdzie w życie, to zostanie wprowadzonych kilka istotnych zmian. Do najważniejszych należy zaliczyć likwidację zwolnienia od podatku pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej oraz pożyczek udzielanych spółce przez wspólnika (akcjonariusza). W myśl propozycji rządowej pożyczki takie podlegałyby opodatkowaniu na zasadach ogólnych, przy czym pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) byłyby opodatkowane na takich zasadach jak zmiana umowy spółki (art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), a więc stawką 0,5 proc. Ponadto przy konwersji pożyczki od wspólnika (akcjonariusza) na kapitał zakładowy od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć kwotę pożyczki, od której uiszczono podatek. W myśl nowych przepisów obowiązek podatkowy ma ciążyć nie, jak obecnie, na obu stronach, ale na pożyczkobiorcy. Wprowadzono również 20-procentową karną stawkę podatkową, m.in. od pożyczek ujawnionych przez organy podatkowe w toku czynności sprawdzających lub kontrolnych, od których nie uiszczono podatku.

Paweł Chodziński, doradca podatkowy w Kancelarii Linklaters T. Komosa i Wspólnicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Chodziński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu