Pożyczki na biznes na Podlasiu

[DI, PAP]
24-01-2012, 00:00

7,5 mln zł z UE z programu Kapitał Ludzki przeznaczono w 2012 r. w Podlaskiem na pożyczki dla osób, które będą chciały rozpocząć działalność gospodarczą.

— Pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą w ramach programu Kapitał Ludzki udzielane po raz pierwszy, dotychczas były to dotacje — poinformowała dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk.

Konkurs będzie swoistym testem, „ćwiczeniem” przed nową perspektywą finansową UE, kiedy właśnie taka forma pomocy jak pożyczka ma być preferowana. Pożyczkę w wysokości do 50 tys. zł będą mogli otrzymać zarówno bezrobotni, jak i osoby pracujące. Nie będzie przysługiwała jedynie osobom, które już prowadziły działalność w ciągu ostatniego roku.

Grupami szczególnie preferowanymi będą: pracownicy naukowi, studenci, doktoranci, absolwenci uczelni czy też osoby po 50. roku życia (50 plus) oraz osoby niepełnosprawne. Dofinansowanie dostaną najlepiej ocenione w konkursie projekty. Do końca lutego ma być wiadomo, na jakich zasadach będą udzielane te pożyczki.

Wiadomo, że mają być preferencyjne, ale jeszcze nie jest znana stopa oprocentowania czy terminy spłat tej pożyczki. W 2012 r. w Podlaskiem z unijnego programu Kapitał Ludzki do zdobycia w konkursach będzie jeszcze 240 mln zł. Jest to m.in. 7,5 mln zł na pożyczki, 22 mln zł przeznaczonych na integrację społeczną i rozwój ekonomii społecznej w regionie, 21 mln zł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych, 15,6 mln zł na współpracę biznesu z nauką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [DI, PAP]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pożyczki na biznes na Podlasiu