Pozytywne skutki negatywnych zdarzeń

opublikowano: 18-12-2022, 20:00
aktualizacja: 21-12-2022, 16:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu” i portalu pb.pl

Kiedy przed rokiem publikowaliśmy 22. edycję rankingu „Gazele Biznesu”, wydawało się mało prawdopodobne, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej mogą się skomplikować jeszcze bardziej. Przypomnijmy, był to pierwszy ranking uwzględniający wyniki firm osiągane w czasie pandemii – ranking, do którego zakwalifikowało się o ponad 200 firm mniej niż w poprzednim „przedcovidowym” wydaniu. I kiedy wydawało się, że może być już tylko lepiej, nadszedł 24 lutego 2022 r., a następnie jego polityczne, humanitarne i gospodarcze konsekwencje. Co prawda nie znajdują one jeszcze przełożenia na wyniki publikowanej dziś 23. edycji „Gazel Biznesu”, gdyż uwzględnia ona wyniki firm z lat 2019-21, jednak wpływają znacząco na bieżące warunki działania przedsiębiorstw.

Rzut oka na publikowaną dziś listę wskazuje, że polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw szybko odnalazł się w pandemicznej rzeczywistości, znajdując sposoby na działanie bezpieczne dla pracowników i klientów, a także odkrywając nowe możliwości biznesowe, które pojawiły się wraz z covid-19. Liczba laureatów tegorocznego zestawienia jest znów o ponad 100 pozycji dłuższa, co pozwala postawić tezę, że małe i średnie firmy szybko adaptują się do zmian otoczenia biznesowego – nawet tych niekorzystnych.

Po dokładniejszym przyjrzeniu się rankingowi można ponadto zauważyć, że tendencje branżowe, które w sektorze małych i średnich firm zarysowały się już kilka lat temu, nadal się utrzymują, a nawet nasilają. Jedną z nich jest aktywny udział Gazel Biznesu w transformacji energetycznej, który przejawia się niezwykle liczną reprezentacją firm wyspecjalizowanych w produkcji i dystrybucji odnawialnych źródeł energii, szczególnie fotowoltaiki. W ostatnich miesiącach ta tendencja została dodatkowo wzmocniona przez kryzys energetyczny spowodowany wojną w Ukrainie.

Innym niesłabnącym trendem jest zwiększanie innowacyjności podmiotów z sektora MŚP, które coraz bardziej przekłada się na ich sukcesy eksportowe.

Jeśli spojrzymy na tegoroczne podium, przekonamy się także, że firmy z grona Gazel Biznesu bardzo aktywnie uczestniczą w cyfryzacji polskich przedsiębiorstw. Zwycięzca tegorocznego rankingu – Lantre Premium Reseller – to internetowy sprzedawca urządzeń Apple, zaś laureat trzeciego miejsca – Integrale IT – jest wyspecjalizowanym integratorem systemów informatycznych.

Jednak tym, co od 2020 r. stanowi nową i prawdopodobnie najważniejszą cechę polskich firm, jest inne podejście do człowieka. Przestał on być już tylko „zasobem ludzkim” wkalkulowanym w model biznesowy przedsiębiorstwa, a zaczął się liczyć jako jednostka. Olbrzymi wpływ na to mają rozwijane w firmach, przynajmniej od kilku lat, programy promujące otwartość, tolerancję, różnorodność i inkluzywność. Ponadto zagrożenie, jakim dla życia i zdrowia ludzi okazała się pandemia, sprawiło, że w wielu przedsiębiorstwach troska o człowieka została przeniesiona z obszaru działań PR do codziennej praktyki. Stała się równie istotna jak zapewnienie firmie zaopatrzenia w niezbędną technologię, energię i materiały do bieżącego działania.

O ile jednak troskę o własne kadry można zaliczyć do działań HR, o tyle kolejny kataklizm, jakim po pandemii okazał się wybuch wojny w Ukrainie, pokazał, że dla polskiego małego i średniego biznesu człowiek jest wartością niezależnie od tego, czy jest pracownikiem, kooperantem, klientem, czy też nie ma z firmą nic wspólnego. Doskonale dowodzi tego skala pomocy okazywanej przez przedsiębiorstwa ofiarom ataku na Ukrainę. Zarówno w pierwszych dniach wojny, jak i teraz. Zarówno w Polsce, jak i w objętym wojenną pożogą kraju naszych sąsiadów.

O ile więc pandemia nauczyła nas – w tym również przedsiębiorców – troszczyć się o swoich, o tyle wojna uczy nas troszczyć się także o obcych. Tym bardziej że ci „obcy” bardzo szybko stają się „swoimi”, czego dowodzą liczne przykłady firm, o których piszemy w tym dodatku do „Pulsu Biznesu”.

Dlatego gratulując sukcesów laureatom Gazel Biznesu 2022, dziękuję im za to, czym potrafili się wykazać również w sferze pozabiznesowej. Dziękuję, że tak trudne doświadczenia jak pandemia i wojna za najbliższą granicą potrafili przekuć w najszlachetniejsze działania. Jednocześnie pragnę życzyć, aby kolejny rok przyniósł im więcej spokoju i aby ich przedsiębiorstwa, z jeszcze lepszymi wynikami finansowymi, zagościły w przyszłorocznej edycji naszego rankingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane