Pozytywny wrzesień w przemyśle

opublikowano: 20-10-2019, 22:00

Nowe dane o produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczyły analityków. Kalendarzowy przypadek czy dłuższy trend?

Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu wzrosła o 5,6 proc. r/r, przewyższając rynkowe oczekiwania, które wynosiły 5 proc. Najszybciej rosły sektory dostawy wody, gospodarowania ściekami i rekultywacji — o 9 proc. Najgorzej radziło sobie górnictwo, które zaliczyło jedynie 2-procentowy wzrost. Ogółem wzrost odnotowało 27 z 34 działów przemysłu.

Z głębszej analizy danych GUS wynika, że najlepsze wyniki zanotowała produkcja „pozostałego sprzętu transportowego”, co oznacza łodzie, statki, lokomotywy, samoloty, motocykle oraz pojazdy wojskowe — produkcja tych dóbr wzrosła aż o 44,1 proc. Wśród siedmiu działów przemysłu notujących spadek najgorzej wypadły produkcja koksu i wyrobów rafinacji ropy naftowej, gdzie nastąpił spadek o 5,9 proc.

Tylko kalendarz…

Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska, zauważa, że najlepsze wyniki zanotowały firmy eksportowe.

— Warto zwrócić uwagę, że wśród branż, w których we wrześniu odnotowano najwyższą roczną dynamikę produkcji, znalazły się przede wszystkim działy o dużym udziale eksportu w sprzedaży. Znaczące przyspieszenie wzrostu produkcji w kategorii „pozostały sprzęt transportowy” wynikało prawdopodobniez przesunięć produkcji między miesiącami i ma, naszym zdaniem, charakter obserwacji nietypowej — uważa ekonomista.

Jego zdaniem tak dobry wynik był wynikiem jedynie korzystnego efektu kalendarzowego.

— Przyspieszenie w branżach eksportowych stoi w kontrze do wrześniowych wyników badań koniunktury w Niemczech i strefie euro (PMI), które wskazały na pogłębienie tendencji recesyjnych w przetwórstwie przemysłowym w krajach, które są głównymi partnerami handlowymi Polski. Uważamy zatem, że jest to tylko zjawisko przejściowe, wspierane przez korzystne efekty statystyczne, i w kolejnych miesiącach zaobserwujemy dalsze pogorszenie sytuacji w branżach eksportowych — uważa ekspert Cedit Agricole.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

…czy coś więcej?

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku, uważa natomiast, że wrześniowe dane świadczą o relatywnej sile polskiego przemysłu w porównaniu z jego sytuacją na Zachodzie.

— Pozytywna niespodzianka we wrześniowych danych wskazuje, iż wyraźne pogorszenie wyników przemysłu w sierpniu było w dużej mierze wywołane czynnikami przejściowymi, a wrzesień przyniósł powrót do wcześniejszych trendów. Obraz polskiego przemysłu pozostaje korzystny na tle przemysłu europejskiego, który jest dotknięty recesją. Niemniej trend stopniowego wyhamowywania dynamiki produkcji przemysłowej jest zauważalny także w Polsce. W III kw. średni wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 3,4 proc. r/r wobec wzrostu o 4,8 proc. w II i 6,2 proc. w I kw. Biorąc jednak pod uwagę recesję w przemyśle europejskim, tenwynik pozytywnie wyróżnia polską gospodarkę. Produkcja przemysłowa firm w branżach ukierunkowanych na eksport wciąż rośnie w solidnym tempie, czyli produkcja pozostałego sprzętu transportowego, urządzeń elektrycznych, komputerów oraz wyrobów elektronicznych — podkreśla analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy