PPE wyzwaniem dla pracodawcy

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

PPE wyzwaniem dla pracodawcy

III filar daje szansę zwiększenia emerytury do poziomu ostatniej pensji

Od 1 stycznia 1999 roku wdrażany jest nowy, zreformowany system emerytalny. Głównym motorem zmian była konieczność uzależnienia poziomu przyszłego świadczenia emerytalnego od wysokości płaconej przez pracownika składki, a tym samym zmniejszenie obciążenia budżetu państwa z tytułu ubezpieczeń społecznych.

Niewydolność systemu ubezpieczeń społecznych stale rośnie. Maleje również liczba pracujących na jednego emeryta. W 1980 roku pracowały na niego 4 osoby, w 1992 roku — poniżej trzech. Prognoza na rok 2020 przewiduje natomiast, że będzie ich pracowało poniżej dwóch. Stąd właśnie tak istotna była reforma systemu ubezpieczeń społecznych, która m.in. doinwestuje gospodarkę i — być może — podniesie wysokość emerytur.

Nie jeden, lecz trzy

Reforma systemu skonstruowana jest z trzech filarów. Pierwszy, czyli zreformowany ZUS, jest obowiązkowy dla wszystkich. Drugi, czyli kapitałowe fundusze emerytalne, obejmuje osoby do 50. roku życia, obowiązkowy jest jednak tylko dla osób do 30. roku życia.

Jednak I i II filar nie zapewniają emerytury na poziomie ostatnich zarobków pracowników, stanowią jedynie około 50-60 proc. ostatniej pensji. Będzie to szczególnie dotkliwe w przypadku osób o wysokich dochodach — stopa zastąpienia może wynieść nawet 20-30 proc.

Tak więc, by umożliwić określony standard życia po przejściu na emeryturę, polski ustawodawca ustalił trzeci, zupełnie dobrowolny, filar systemu ubezpieczeń społecznych. III filar jest szczególnie istotny dla osób po 50. roku życia, którzy pozostają w starym systemie i ich emerytury obliczane są według starych zasad. Korzystanie z oferty III-filarowej jest szansą również dla różnych grup zawodowych, np. nauczycieli, kolejarzy czy pracowników wyższych uczelni, którzy mogą zakładać branżowe programy emerytalne.

Cztery formy PPE

Ustawa z 22 sierpnia 1997 roku o pracowniczych programach emerytalnych daje możliwość realizowania od 1 kwietnia 1999 roku jednej z czterech form zabezpieczenia:

l zawarcia umowy grupowego ubezpieczenia na życie

l wnoszenia składek do towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych

l wnoszenia składek do funduszu inwestycyjnego

l pracowniczego funduszu emerytalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PPE wyzwaniem dla pracodawcy