Czytasz dzięki

Praca Holandia dla nas drugą Irlandią

DCZ
opublikowano: 23-07-2010, 00:00

Holandia dla nas drugą Irlandią

Z ponad 2 tys. zagranicznych ofert pracy publikowanych w największych serwisach rekrutacyjnych jedna na cztery pochodzi z Holandii.

— Od trzech lat odnotowujemy stały wzrost liczby ofert pracy z Holandii adresowanych do Polaków. W porównaniu z lipcem 2009 roku liczba takich propozycji zwiększyła się o 35 proc. Niderlandy wyprzedziły nie tylko Wielką Brytanię, ale także Irlandię, Niemcy i Norwegię — mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Najwięcej propozycji z Holandii, zamieszczonych w tym portalu, dotyczy pracy tymczasowej w rolnictwie, ogrodnictwie i budownictwie. Ale aż 30 proc. to oferty stałego zatrudnienia, głównie w przemyśle, logistyce, budownictwie, inżynierii i IT. Chętnych nie brakuje. Na jedną ofertę dotyczącą stałej pracy w Niderlandach zgłasza się średnio 28 kandydatów. Najpopularniejsze są propozycje zaadresowane do inżynierów, informatyków i specjalistów w dziedzinie budownictwa.

Według danych holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego pod koniec pierwszego kwartału 2010 r. pracowało w tym kraju 100 tys. osób z Europy Wschodniej, z czego 80 proc. stanowili Polacy. Było to o 12 tys. osób więcej niż w 2009 r.

Aby pracować w Holandii nie trzeba znać języka niderlandzkiego. Osoby władające biegle angielskim lub niemieckim mogą bez problemów podjąć pracę na stanowisku specjalisty, choćby w branży IT czy w przemyśle. Średnia pensja oferowana przez holenderskich pracodawców to prawie 2 tys. euro miesięcznie. Pod względem zarobków Holandia jest dla Polaków bardziej atrakcyjny niż inne kraje UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane