Praca jest coraz droższa

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 10-10-2007, 00:00

Koszty zatrudnienia rosną w Polsce szybko. Zbyt szybko. W walce o inwestycje zagraniczne możemy przegrać z rywalami z regionu.

Konkurencyjność Polski:Inwestorzy mogą się przestraszyć rosnących kosztów zatrudnienia

Koszty zatrudnienia rosną w Polsce szybko. Zbyt szybko. W walce o inwestycje zagraniczne możemy przegrać z rywalami z regionu.

Na razie nie mamy powodów do narzekania na brak inwestycji zagranicznych. Jednak wkrótce mogą się pojawić. Michał Chyczewski, ekonomista Banku BPH, zwraca uwagę na zjawisko, które pojawiło się u nas niedawno, a w ciągu ostatniego roku nabrało rozpędu: to szybko rosnące koszty zatrudnienia.

— Do niedawna koszty te rosły u nas wolniej niż w UE, głównie ze względu na niskie tempo wzrostu płac. Sytuacja zmieniła się radykalnie w tym roku, gdy płace zaczęły bardzo szybko rosnąć. To powoduje, iż tracimy konkurencyjność — w stosunku do innych krajów naszego regionu — jako potencjalne miejsce lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). A do niedawna właśnie niskie koszty pracy i łatwy dostęp do rynku pracy były naszymi atutami — uważa Michał Chyczewski.

Ale sytuacja się zmienia. Jeszcze przed wejściem do UE koszty zatrudnienia w Polsce realnie spadały. Dziś rosną, i to dużo szybciej niż w Czechach, czy Słowacji, z którymi rywalizujemy o inwestycje.

Koniec zachwytów

— Inwestorzy zagraniczni wskazują na wyraźne pogorszenie, jeśli chodzi o zasoby pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Na tle innych krajów wypadamy źle, jeśli chodzi o pozapłacowe koszty pracy. Politycy często mówią, że u nas praca jest tania i dostępna. Okazuje się, że w oczach zagranicznych inwestorów wcale tak nie jest — uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP).

Jego zdaniem, na razie zagraniczni przedsiębiorcy oceniają wysokość kosztów pracy ogółem w Polsce jako średnie w porównaniu z innymi krajami regionu.

— Praca u nas jest droższa niż na Słowacji, a tańsza niż w Czechach. Jednak koszty zatrudnienia wzrastają. Ta tendencja jest wyraźna — uważa ekspert PKPP.

To efekt m.in. presji płacowej, która powoduje, że przedsiębiorcy muszą zwiększać pensje, a także wyższych kosztów związanych z częstszą rotacją pracowników, co skutkuje wzrostem kosztów rekrutacji i szkoleń.

— Presja na wzrost wynagrodzeń i fakt, że rosną szybciej od wydajności nie tylko odstręcza potencjalnych zagranicznych inwestorów, ale utrudnia życie tym, którzy w Polce pracują. To zjawisko jest bardzo niepokojące —uważa Jeremi Mordasewicz.

Według Marcina Chyczewskiego, planowane od przyszłego roku obniżenie pozapłacowych kosztów pracy po stronie pracodawcy o 2 pkt proc. (składka rentowa) jest niewystarczającym posunięciem.

— Jeśli dziś realne koszty zatrudnienia po przeliczeniu na euro rosną u nas o ponad 12 proc., to nawet jeśli zredukujemy tę dynamikę o 2 pkt proc., ich wzrost i tak będzie większy niż w Czechach czy na Słowacji. Poza tym nie wykluczone, że w sytuacji wolniejszego wzrostu gospodarczego rząd będzie zmuszony podnieść obciążenia podatkowe.

Zero zasług

Poza obniżką składki rentowej rząd nie zrobił nic, by zachęcić inwestorów do Polski. A to, że dziś są u nas, nie jest wynikiem jego polityki, bo decyzje inwestycyjne podejmowane są z kilkuletnim wyprzedzeniem. Dlatego ewentualne negatywne skutki dzisiejszego spadku konkurencyjności w tym obszarze odczujemy za 2-3 lata, gdy realizowane będą decyzje podejmowane obecnie — uważa ekonomista Banku BPH.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, obniżka składki rentowej jest oszustwem ze strony rządu.

— Nie można bowiem obniżać składki rentowej, nie ograniczając jednocześnie wydatków na świadczenia społeczne — uważa ekspert PKPP.

Ewentualne spowolnienie napływu BIZ do Polski będzie miało negatywne konsekwencje nie tylko na bieżącą wielkość PKB, lecz także na potencjalne możliwości wzrostu w kolejnych latach. Problemy z BIZ mogą się też źle odbić na stabilności waluty (BIZ zapewniają stabilne finansowanie deficytu obrotów bieżących), co dotknie np. eksporterów i importerów — zabezpieczanie się przed ryzykiem kursowym podrożeje.

— To wszystko jest jednak pochodną polityki gospodarczej: pytanie, czy rządzący pójdą drogą szybkiego rozwoju i modernizacji, czy wybiorą powolny wzrost w quasisocjalnym otoczeniu — mówi Michał Chyczewski.

Zdaniem „Pulsu Biznesu”

Klimat nie chce im sprzyjać

Politycy, którzy od dwóch lat rządzą krajem, zapewniają, że gospodarka nie miała się tak dobrze od lat. I — rzecz oczywista — jest to w dużej mierze ich zasługą. Ekonomiści i przedsiębiorcy narzekają jednak, że gospodarka kręci się nie dzięki pomocy polityków, lecz mimo ich bierności.

Najgłośniejszym posunięciem obecnej ekipy w zakresie ułatwiania życia przedsiębiorcom było obniżenie pozapłacowych kosztów pracy (a konkretnie składki rentowej) — od przyszłego roku po stronie pracodawców o całe dwa punkty procentowe (dla pracowników łącznie o 5 pkt proc.). Biznes bierze i to, choć narzeka, iż to ruch minimalny, a w dodatku nie wsparty redukcją transferów socjalnych (wskutek tego w Polsce pracuje tylko 28 proc. osób w wieku 55 i więcej lat, podczas gdy np. w Estonii — 58 proc.). Rząd przesunął o kolejny rok możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Problemy polityki społecznej, a także szybko rosnących kosztów zatrudnienia, nie są jednak jedynymi, jakie inwestorzy zagraniczni biorą pod uwagę, oceniając atrakcyjność inwestycyjną Polski.

Chcieliby, żeby priorytetem w naszej polityce gospodarczej było poszerzanie wolności gospodarczej i zmniejszenie biurokracji. Mówią o tym od lat. Co na to rząd? W minionej kadencji nie tylko nie zmniejszono liczby koncesji i zezwoleń dla przedsiębiorców, ale wprowadzono nowe — dotyczą np. obiektów handlowych o powierzchni przekraczającej 400 mkw. Miał być pakiet Kluski. Nie przeszedł jednak — choć i tak okrojony — przez parlament. W międzynarodowych klasyfikacjach wolności gospodarczej od lat bliżej nam do setnego niż pierwszego miejsca.

Bartosz

Krzyżaniak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu